TVN24 | Polska

Andrzej Duda zapalił świece chanukowe w Pałacu Prezydenckim

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda wziął w środę udział w uroczystości zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim. - To jest Polin, to jest miejsce dla nas wszystkich, w którym chcemy nadal razem żyć w tolerancji, we wzajemnym zrozumieniu i szacunku - powiedział.

- Dziękuję za to, że po raz kolejny radość, modlitwa i błogosławieństwo święta świateł przepływa i płynie także z Pałacu Prezydenckiego - powiedział w środę Andrzej Duda, zwracając się do zgromadzonych w Pałacu Prezydenckim rabinów i uczestników uroczystości zapalenia świec chanukowych. - Bo dla nas, jako ludzi wierzących tutaj, w Rzeczypospolitej, ta łączność z Panem Bogiem, modlitwa, ta współobecność ma bardzo duże znaczenie - zaznaczył prezydent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Andrzej Duda zaznaczył, że dla niego i jego współpracowników "jest wielką radością, że dzisiaj możemy na ręce panów rabinów dla całej społeczności żydowskiej u nas, w Rzeczypospolitej, jak również i poza granicami, złożyć najserdeczniejsze życzenia wesołej Chanuki, życzenia wspaniałych świąt, radosnych, pełnych zadumy, ale takiej radosnej zadumy i pełnych dumy". - Dumy z tego, kim jesteście i jacy jesteście - podkreślił.

Prezydent stwierdził, że przywilej kaliski nadany w 1264 roku był wielokrotnie potwierdzany przez władców Rzeczypospolitej i "jest symbolem obecności Żydów w Polsce, ich miejsca w Polsce i roli". - Rola społeczności żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat była dla Polski bardzo ważna - podkreślił.

- To jest Polin, to jest miejsce dla nas wszystkich, ukształtowane historycznie, umocowane kulturowo, w którym chcemy nadal razem żyć w tolerancji, we wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Jako prezydent RP chcę to z całą mocą podkreślić - powiedział Andrzej Duda.

28 listopada rozpoczęła się Chanuka

W niedzielę 28 listopada wieczorem rozpoczęła się Chanuka, czyli żydowskie święto świateł. Upamiętnia ono zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami. Gdy Grecy zdobyli Jerozolimę, ich władca Antioch IV zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu, a w Świątyni Jerozolimskiej ustanowił kult jednego z hellenistycznych bóstw. Żydzi pokonali najeźdźców w grudniu 164 r. p.n.e.

Podczas ponownego uświęcenia Świątyni Jerozolimskiej wydarzył się cud - potrzebna do sprawowania obrządków oliwa paliła się przez osiem dni, choć przewidywano, że wystarczy jej zaledwie na jeden dzień. Od tamtej pory Żydzi, pamiętając o cudzie, zapalają w czasie Chanuki przez osiem dni chanukową świecę na chanukiji ustawianej przeważnie na parapecie okna w widocznym z ulicy miejscu.

Tradycyjne potrawy chanukowe to między innymi przyrządzane na oleju na pamiątkę cudu placki ziemniaczane zwane latkes oraz nadziewane np. konfiturami pączki.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości