Sejm za zamrożeniem cen gazu w przyszłym roku

Autor:
js\mtom
Źródło:
PAP
Zamrożenie cen gazu. Rząd przyjął projekt
Zamrożenie cen gazu. Rząd przyjął projektTVN24
wideo 2/4
TVN24Zamrożenie cen gazu. Rząd przyjął projekt

Sejm uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu między innymi dla odbiorców indywidualnych w przyszłym roku na poziomie z roku 2022. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 złotego za MWh.

Za uchwaleniem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Głównym celem ustawy jest zamrożenie ceny za gaz w 2023 roku na poziomie z 2022 roku. Sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości 200,17 złotego za MWh. Zamrożona zostanie też wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.

Nowe przepisy dotyczą odbiorców indywidulanych, odbiorców wrażliwych, takich jak szkoły, szpitale, kościoły czy przedszkola.

Dodatek gazowy

Ustawa przewiduje wprowadzenie "dodatku gazowego", czyli refundacji VAT dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany bądź zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Zwrot VAT będzie jednak uzależniony od zamożności gospodarstwa. Przysługiwać on będzie dla gospodarstwa jednoosobowego, gdzie przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 złotych. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego to 1500 złotych na osobę. Zwrot VAT mają rozliczać samorządy. Wniosek o refundację trzeba będzie złożyć w 30 dni od otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu.

Zgodnie z ustawą limit rekompensat dla spółek energetycznych zajmujących się gazem w 2023 roku ma wynieść 28 miliardów złotych, a w 2024 roku - 1 miliard złotych. Z kolei limit refundacji VAT w przyszłym roku to 612 milionów złotych, w 2024 - 306 milionów zł, a w 2025 roku - 102 miliony złotych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości