CBŚ zatrzymało żonę Andrzeja Z. "Słowika". "Jest lepsza od swojego męża"


Monika Z., żona jednego z bossów mafii pruszkowskiej, została zatrzymana przez CBŚ na zlecenie warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej - dowiedział się tvn24.pl. Prokuratura postawiła kobiecie zarzuty, a sąd aresztował ją na trzy miesiące. Monika Z. podejrzana jest m.in. o kierowanie grupą przestępczą.

- Potwierdzam zatrzymanie Moniki Z. W piątek sąd aresztował ją na trzy miesiące – mówi nam prokurator Waldemar Tyl, wiceszef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Monika Z. znana także jako "Słowikowa" lub "Moni", usłyszała w ubiegły czwartek w sumie dziewięć zarzutów.

Jej gang miał się zajmować handlem narkotykami. Żona "Słowika" jest też podejrzana o załatwianie fałszywych zaświadczeń lekarskich dla przestępców, którzy odpowiadali przed sądem

Scheda po mężu

Grupa "Słowikowej" vel "Moni" działała od 2001 do 2007 – wynika z treści prokuratorskich zarzutów. Wtedy jej mąż od dawna siedział w areszcie. Zdaniem śledczych, kobieta przejęła kontakty od "Słowika" i dalej prowadziła jego "interesy".

- Jest lepsza od swojego męża – powiedział tvn24.pl wysoki oficer Centralnego Biura Śledczego, które rozpracowywało Monikę Z.

Związki ze sprawą Rywina?

Dla prokuratury i policji najważniejszym wątkiem jest obecnie sprawa powoływania się przez Monikę Z. na wpływy u lekarzy.

Tvn24.pl ustalił, że załatwiała ona zaświadczenia lekarskie m.in. u warszawskich psychiatrów, dzięki którym oskarżeni mogli unikać procesów lub aresztowania. Inny trop w tej sprawie wiąże się ze sprawą przeciwko Lwu Rywinowi.

Przypomnijmy, w maju rozpoczął się proces Rywina i 11 innych osób, m.in. adwokatów i lekarzy oskarżonych o korupcję i fałszowanie dokumentacji medycznej. Według aktu oskarżenia osoby zamieszane w korupcyjny proceder miały obiecywać osobom, które miały np. trafić do więzienia, pomoc w odroczeniu wykonania kary. W tym celu miano korumpować lekarzy, którzy za łapówki mieli tworzyć fikcyjne dokumentacje medyczne czy opinie lekarskie. Na tej podstawie sądy decydowały o odraczaniu kar lub nieosadzaniu w aresztach podejrzanych.

"Sprawa rozwojowa"

Według nieoficjalnych ustaleń tvn24.pl CBŚ bada, czy Monika Z. i jej grupa nie korzystała z "usług" tych samych placówek, w których pracowali lekarze współoskarżeni w sprawie Rywina.

- To dopiero początek. Badamy także czy grupa żony "Słowika" wyłudzała kredyty, oszukiwała banki – mówi nam jeden z oficerów CBŚ. Grupa Moniki Z. działała na terenie Warszawy.

Procesy męża

Mąż Moniki Z., czyli Andrzej B. vel Andrzej Z. "Słowik" jest uznawany przez prokuraturę za jednego z twórców i współzałożycieli gangu z Pruszkowa. W 2004 roku został skazany na 6 lat więzienia za kierowanie gangiem pruszkowskim.

W 2012 roku warszawski Sąd Okręgowy uniewinnił go od wszystkich zarzutów w sprawie działalności w tym gangu. Obecnie trwa jeszcze przed sądem jego proces w związku ze współudziałem w zabójstwie generała Marka Papały.

Autor: Maciej Duda, dziennikarz śledczy tvn24.pl / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości