Polska

CBOS: Szok po wypadku nie odbił się w sondażu

Polska

PAP/Jerzy UndroPlatforma zdecydowanie prowadzi w ostatnim sondażu

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w kwietniu, PO mogłaby liczyć na 38 proc. głosów, a PiS - na 25 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Do Sejmu weszliby także przedstawiciele SLD (7 proc.). Sondaż przeprowadzano w okresie żałoby po śmierci pasażerów prezydenckiego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku.

W podsumowaniu badania Centrum Badania Opinii Społecznej zwraca uwagę, że choć sondaż przeprowadzano w okresie, gdy Polacy przeżywali tragiczną śmierć pasażerów prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, to "szok, jakim był tragiczny wypadek prezydenckiego samolotu prawdopodobnie nie znalazł jeszcze odbicia w poglądach politycznych Polaków".

Żałoba nie sprzyja refleksji?

Szok, jakim był tragiczny wypadek prezydenckiego samolotu prawdopodobnie nie znalazł jeszcze odbicia w poglądach politycznych Polaków. CBOS

"Informacja o śmierci i początek okresu żałoby to okoliczności niesprzyjające jakiejkolwiek refleksji, a refleksji politycznej w szczególności" - napisano w raporcie do badania.

CBOS przeprowadził badanie w dniach 8-19 kwietnia na liczącej 1056 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PSL na granicy

W kwietniowym sondażu PO otrzymała na 38 proc. głosów, a PiS - na 25 proc. Do Sejmu weszliby także przedstawiciele SLD z 7-procentowym poparciem. PSL z 5 proc. wskazań respondentów znalazło się na granicy progu wyborczego. 17 proc. ankietowanych nie wiedziało, na kogo oddałoby głos.

63 proc. badanych zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach. 16 proc. nie wie, czy poszłoby do urn, a 21 proc. nie wybrałoby się na wybory.

PO traci, PiS rośnie

W porównaniu do badania z marca PO straciła 1 punkt procentowy poparcia, a PiS zyskał 2 punkty procentowe. Poparcie dla Sojuszu zmniejszyło się o 1 punkt procentowy, podobnie jak poparcie dla PSL.

Do Sejmu nie dostałyby się: Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, Liga Polskich Rodzin, Partia Kobiet, Samoobrona, Polska Partia Pracy, Unia Polityki Realnej (po 1 proc. poparcia). Żaden z badanych nie chciał oddać głosu na: Partię Demokratyczną, Prawicę Rzeczypospolitej, SdPl, Unię Pracy.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jerzy Undro

Pozostałe wiadomości