CBOS: Platforma najlepiej od lutego 2012, wygrywa z PiS

Polska

tvn24.plWykres pokazuje dane z września i zmiany w porównaniu z sondażem sierpniowym

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się we wrześniu, wygrałaby je PO z 38-procentowym poparciem; PiS zaś - wraz z Polską Razem i Solidarną Polską - uzyskałoby 33 proc. Takie są wyniki najnowszego sondażu CBOS, przeprowadzonego już po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej i po dymisji jego rządu.

Do Sejmu weszłyby także: PSL z 7 proc. poparciem, SLD - 6 proc. i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 6 proc. Poza Sejmem znalazłby się m.in. Twój Ruch z poparciem 2 proc. wyborców. Dane różnią się od opublikowanego we wtorek sondażu TNS Polska. Tam liderem było Prawo i Sprawiedliwość z 31 proc. poparcia. PO gromadziła 27 proc. głosów.

CBOS prowadziło badania 11–17 września, a TNS Polska nieco wcześniej, 5-9 września 2014 roku.

Poparcie dla PO większe o 12 punktów

We wrześniowym sondażu notowania PO poprawiły się w stosunku do sierpniowego badania tego samego ośrodka o 12 punktów procentowych. Jak zauważa CBOS 38 proc. poparcia uzyskane przez Platformę w najnowszym sondażu to najlepszy wynik tej partii od lutego 2012 r. CBOS zwraca także uwagę na to, że PiS (z zastrzeżeniem, że uwzględnione zostało łącznie z Polską Razem i Solidarną Polską) pomimo utraty pozycji lidera rankingu - uzyskało najlepszy wynik od ostatnich wyborów parlamentarnych. Dokładniej zaś PiS - według sondaży CBOS - ostatnio takim poparciem osób zamierzających głosować w wyborach parlamentarnych cieszyło się w pierwszym kwartale 2006 r. Pozostałe partie, które - gdyby wyniki sondażu stały się wynikami wyborów - dostałyby się do parlamentu, to: PSL (notowania poprawiły się we wrześniu o 1 punkt proc.), SLD (3 punkty na minus) i Nowa Prawica (spadek o 1 punkt procentowy). Poparcie dla Twojego Ruchu zmniejszyło się o 2 punkty proc. w porównaniu z sierpniem.

Ponad połowa deklaruje, że pójdzie na wybory

Według CBOS deklarację pewnego udziału w wyborach parlamentarnych złożyło 55 proc. ankietowanych (o 5 punktów proc. więcej niż w sierpniu), zdecydowanej absencji - 27 proc. badanych (mniej o 4 punkty proc. niż w poprzednim sondażu), niezdecydowanych było 18 proc. (1 punkt proc. mniej niż w poprzednim miesiącu). O poparcie dla poszczególnych partii CBOS zapytał te osoby, które zadeklarowały, że na pewno wezmą udział w wyborach.

CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na liczącej 946 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

W momencie rozpoczynania badania premier Donald Tusk złożył już dymisję swego rządu, wiadomo też już było - przypomina CBOS - że następną szefową PO zostanie jej dotychczasowa pierwsza wiceprzewodnicząca, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, a w trakcie przeprowadzania sondażu prezydent Bronisław Komorowski desygnował Kopacz na stanowisko premiera i powierzył jej misję tworzenia rządu.

Autor: eos//rzw/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl