CBA: ustawiony przetarg na sprzęt dla lotnisk

ShutterstockUstawione przetargi miały dotyczyć zakupu sprzętu dla siedmiu lotnisk

Agenci CBA ujawnili zmowę przetargową przy zakupie przez IMGW systemów pomiarów meteorologicznych dla 7 polskich lotnisk cywilnych. Wartość zamówienia przekracza 20 mln zł. Profesor i dyrektor z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej usłyszeli już zarzuty - poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA w komunikacie do mediów.

Wrocławscy funkcjonariusze CBA ujawnili nielegalne działania przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS (Automated Weather Observation System). Systemy te służą osłonie meteorologicznej lotnisk - m.in. do bieżącego podawania informacji o pogodzie, widzialności, podstawie chmur, które są niezbędne do oceny przez pilotów możliwości wykonania podejścia do lądowania.

Systemy miały być przeznaczone dla siedmiu polskich lotnisk: w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku.

Zarzuty

Jak informuje CBA, dwie osoby usłyszały zarzuty, a wobec jednej prokurator zastosował środki zapobiegawcze.

"Cała dokumentacja i zebrane dowody wskazują, że w IMGW tak skonstruowano zamówienie, aby preferować tylko jednego z zagranicznych wykonawców. Zarzuty zmowy przetargowej usłyszał Przewodniczący Rady Naukowej IMGW prof. dr hab. Janusz Z. i dr Rafał B. zastępca dyrektora IMGW." - czytamy w komunikacie.

Jak poinformowano, ustaleń dokonano w śledztwie prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Prokurator zastosował środki zapobiegawcze wobec dr. Rafała B., który został zawieszony w czynnościach służbowych.

"Śledztwo jest rozwojowe, niewykluczone jest powiększenie listy zarzutów i kolejni podejrzani" - zaznaczono na końcu komunikatu.

Autor: mw/tr / Źródło: cba.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości