Polska

CBA nie skontroluje oświadczenia majątkowego Jarosława Kaczyńskiego

Polska

Jeszcze we wtorek w południe rzecznik CBA mówił,  że musi sprawdzić, czy zawiadomienie wpłynęło
Jeszcze we wtorek w południe rzecznik CBA mówił, że musi sprawdzić, czy zawiadomienie wpłynęłotvn24
wideo 2/35

Centralne Biuro Antykorupcyjne nie stwierdziło podstaw do kontroli oświadczenia majątkowego posła Jarosława Kaczyńskiego - dowiedziała się PAP we wtorek w Biurze. CBA uzasadnia, że co roku sprawdza oświadczenia wszystkich parlamentarzystów.

- Jeżeli w wyniku sprawdzenia istnieją podstawy do wszczęcia kontroli oświadczenia majątkowego konkretnego parlamentarzysty, CBA rozpoczyna taką kontrolę. W przypadku analizy oświadczenia majątkowego posła Jarosława Kaczyńskiego nie stwierdzono podstaw do rozpoczęcia kontroli oświadczenia majątkowego - powiedział PAP Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Wnioski Platformy i partii Razem

Platforma Obywatelska i partia Razem w ubiegłym tygodniu złożyły wnioski do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o kontrolę oświadczeń majątkowych składanych przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Miało to związek z treścią opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą" tak zwanych taśm Kaczyńskiego. Nagrane rozmowy dotyczyły między innymi planów budowy w Warszawie wieżowca przez powiązaną z Prawem i Sprawiedliwością spółkę Srebrna.

Wtorkową decyzję Biura o niezajmowaniu się sprawą skomentował szybko poseł PO Cezary Tomczyk.

"Jeszcze o 12 twierdzili, że wniosku do CBA w sprawie oświadczeń majątkowych J. Kaczyńskiego nie ma...(mimo, że w CBA jest od 6 dni). O 16 stwierdzili, że jest brak podstaw do zajęcia się tymi oświadczeniami" - napisał na Twitterze.

"Muszę to sprawdzić"

Tomczyk nawiązał do tego, że jeszcze we wtorek w południe rzecznik prasowy CBA Temistokles Brodowski, pytany przez TVN24, czy CBA podejmie działania w sprawie wniosku posłów PO, odpowiedział, że "musi to sprawdzić". - Jeżeli takie zawiadomienie wpłynie, wówczas będę mógł o nim mówić - dodał.

- W tej chwili nie mogę dywagować na ten temat. Jeżeli takie informacje wpłyną do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, to będę się mógł z nimi zapoznać i w chwili, kiedy będę miał jakiekolwiek informacje na ten temat, będę mógł je państwu przekazać - tłumaczył.

Wniosek posłów Platformy Obywatelskiej do CBAtvn24

W odpowiedzi Cezary Tomczyk (PO) pokazywał wniosek, na którym widnieje pieczęć CBA potwierdzająca, że wniosek wpłynął do tej instytucji 31 stycznia.

- To pismo w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym jest od sześciu dni, a rzecznik CBA udaje, że sprawy nie ma - stwierdził.

Cezary Tomczyk odpowiada rzecznikowi CBA
Cezary Tomczyk odpowiada rzecznikowi CBAtvn24

Marcin Kierwiński i Robert Kropiwnicki z PO zapowiadali - po informacji, że wniosek rzekomo nie wpłynął, a przed decyzją o niebadaniu oświadczenia Kaczyńskiego - że zwrócą się "z oficjalnym pismem do pana premiera Morawieckiego o natychmiastowe zawieszenie w czynnościach i w odpowiedzialności panów, którzy do tej pory koordynowali polskie służby, a którzy związani są ze spółką Srebrna".

- Zwrócimy się o zawieszenie pana Mariusza Kamińskiego, osoby, której syn pracował w spółce Srebrna, Macieja Wąsika, zastępcy koordynatora (służb specjalnych - red.), który z kolei przy innej wielkiej aferze - aferze reprywatyzacyjnej - wymieniany jest w kontekście powiązań z Jakubem R. - wyliczał.

- Zwrócimy się o zawieszenie pana (Ernesta - red.) Bejdy, szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego - prawnika kiedyś w spółce Srebrna, i wreszcie pana (Piotra - red.) Pogonowskiego - szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, także blisko powiązanego ze spółką Srebrna - mówił dalej Kierwiński.

Stwierdził, że "te zawieszenia są testem dla państwa polskiego, są testem na uczciwość osobistą pana premiera Morawieckiego".

Posłowie PO zwracają się o zawieszenie koordynatorów służb
Posłowie PO zwracają się o zawieszenie koordynatorów służbtvn24
Powiązania PiS, Jarosława Kaczyńskiego, spółki Srebrna i Instytutu im. Lecha KaczyńskiegoTVN 24

Autor: kb/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości