TVN24 | Polska

Campus Polska Przyszłości. Spotkanie z uczestniczkami Powstania Warszawskiego

TVN24 | Polska

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP
Wanda Traczyk-Stawska oraz Anna Przedpełska-Trzeciakowska na Campusie Polska Przyszłości
Wanda Traczyk-Stawska oraz Anna Przedpełska-Trzeciakowska na Campusie Polska PrzyszłościCampus Polska Przyszłości
wideo 2/13
Campus Polska Przyszłości Wanda Traczyk-Stawska oraz Anna Przedpełska-Trzeciakowska na Campusie Polska Przyszłości

W Olsztynie trwa Campus Polska Przyszłości. Drugiego dnia wydarzenia organizowanego przez ruch prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z słuchaczami spotkały się uczestniczki Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska oraz Anna Przedpełska-Trzeciakowska. - Nie stójcie obojętnie, gdy komuś dzieje się krzywda. Nie udawajcie, że nie widzicie, kiedy dzieje się zło – apelowała do młodych Traczyk-Stawska.

W czasie drugiego dnia Campusu Polska Przyszłości głównym wydarzeniem było spotkanie z uczestniczkami Powstania Warszawskiego - Wandą Traczyk-Stawską i Anną Przedpełską-Trzeciakowską. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nazwał to spotkanie "najważniejszym na Campusie". Obie dzieliły się z uczestnikami spotkania swoimi wspomnieniami z powstania, ale też odpowiadały uczestnikom Campusu na pytania. - Nie stójcie obojętnie, gdy komuś dzieje się krzywda. Nie udawajcie, że nie widzicie, kiedy dzieje się zło - mówiła Wanda Traczyk-Stawska zapytana przez Borysa z Wejherowa o to, jaka jest najważniejsza zasada, którą warto się kierować w życiu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Traczyk-Stawska zachęcała młodych ludzi do tego, by uczyli się języków i zawierali przyjaźnie, "bo do przyjaciół się nie strzela". Namawiała, by zawsze stawać w obronie słabszych na przykład osób z niepełnosprawnościami czy osób wykluczonych - jak choćby uchodźców. Apelowała o to, "by zrobić wszystko, żeby znów nie doszło do wojny, bo nie ma nic gorszego od wojny".

Uczestniczki Powstania Warszawskiego Campus Polska PrzyszłościTVN24

- Z powstańczej Warszawy wyszło 600 tysięcy osób: brudnych, obdartych, zawszonych. Byliśmy uchodźcami i przyjęły nas inne miasta. Ja trafiłam do Kielc. Dlatego czuję się w obowiązku wobec uchodźców, którzy dziś koczują na granicy i w innych miejscach świata - mówiła Anna Przedpełska-Trzeciakowska. Namawiała młodych ludzi do czytania literatury, odbywania debat oxfordzkich po to, by umieć porozumieć się z każdym "nawet tym, który ma najbardziej odległe poglądy". - Tylko wspólnie razem możemy się przeciwstawić złu - mówiła Przedpełska-Trzeciakowska.

Uczestniczki Powstania Warszawskiego, zapytane o wybaczenie oprawcom, powiedziały, że "chyba wybaczenie nie istnieje". - O złu nie można zapominać i nie o wszystkim da się zapomnieć. Ale nie to jest ważne. Ważne jest, by mimo to iść dalej - mówiła Przedpełska-Trzeciakowska.

Campus Polska Przyszłości

Campus Polska Przyszłości organizowany przez ruch Rafała Trzaskowskiego rozpoczął się w piątek od debaty Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego. Uczestniczy w nim tysiąc osób do 35. roku życia i ponad 200 prelegentów. Impreza ma potrwać do 2 września w olsztyńskim Kortowie. W tym czasie zaplanowano serię debat, warsztatów i spotkań z ekspertami w różnych dziedzinach. Wieczorami będą się odbywać koncerty i spektakle. Uczestnicy mogą korzystać z szerokiej oferty sportowej – w Kortowie jest m.in. wypożyczalnia sprzętów wodnych.

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości