Były student ministra edukacji wiceministrem

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka\mtom
Źródło:
tvn24.pl
Dzieci najmłodszych klas wróciły do szkółTVN24
wideo 2/5
TVN24Dzieci najmłodszych klas wróciły do szkół

Premier Mateusz Morawiecki powołał posła Tomasza Rzymkowskiego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz pełnomocnika rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego. Rzymkowski jest byłym studentem ministra Przemysława Czarnka.

Nominację na sekretarza stanu Tomasz Rzymkowski odebrał w piątek.

Rzymkowski jako pełnomocnik do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego będzie odpowiedzialny za potencjalne reformy podstaw programowych i podręczników, które od kilku tygodni zapowiada minister Czarnek. Będzie miał też nadzór nad kuratorami oświaty.

Rzymkowski o Czarnku: ma kręgosłup

Tomasz Rzymkowski jest doktorem nauk prawnych. Stopień doktora uzyskał w 2018 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest członkiem trzech komisji sejmowych: Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, Łączności z Polakami za Granicą oraz Ustawodawczej. Rzymkowski jest również przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych.

Kiedy na początku października opublikowaliśmy sylwetkę ministra Czarnka, Rzymkowski był jednym z naszych rozmówców, którzy chwalili obecnego ministra.

- Znamy się od ponad 12 lat. Byłem prezesem organizacji studenckiej Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum. On był kuratorem tej organizacji - wspominał w rozmowie z nami Tomasz Rzymkowski, poseł PiS, a przed laty student Czarnka na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. - Znam go jako człowieka sprawnego, rzutkiego, ulubieńca pana profesora Dariusza Dudka, kierownika Katedry Prawa Konstytucyjnego na KUL. Błyskotliwa kariera, bardzo dobry doktorat. Lubiany przez studentów. Prowadził ćwiczenia z prawa konstytucyjnego. Sympatyczny, ale wymagający. Jego studenci najlepiej zdawali potem egzaminy. Nigdy nie dał się poznać na uczelni z kontrowersyjnych wypowiedzi - zastrzegał.

Gdy pytaliśmy, dlaczego teraz słynie głównie z tego ostatniego, Rzymkowski odpowiadał krótko: - Bo to jest nośne. A poza tym on mówi tak, jak myśli. Jest człowiekiem wierzącym, serio traktuje wiarę katolicką. Ma zasady. Ma kręgosłup.

Oprócz Rzymkowskiego w randze sekretarzy stanu w MEiN pracują obecnie: Wojciech Murdzek, Dariusz Piontkowski, Marzena Machałek i Włodzimierz Bernacki, a w randze podsekretarza stanu - Anna Budzanowska. Na początku roku po pięciu latach pracy w resorcie nauki z pracą pożegnał się wiceminister Maciej Kopeć.

Autor:Justyna Suchecka\mtom

Źródło: tvn24.pl