Polska

Były owacje na stojąco, jest komentarz prezesa TK

Polska

Rzepliński: owacje na stojąco odbieram jako wsparcie i zobowiązanie
tvn24Prezes TK o owacjach na stojąco

Traktuję to nie tylko jako wsparcie w sporze o Trybunał, ale również jako zobowiązanie do racjonalnego, twardego i mądrego postępowania - powiedział prezes TK Andrzej Rzepliński. Odniósł się tak do owacji na stojąco, które otrzymał na XII Krajowym Zjeździe Adwokatury w Krakowie.

Gościem zjazdu był prezydent Andrzej Duda.

Rzepliński został zapytany przez dziennikarzy, czy odbiera owacje na stojąco jako wsparcie w sporze o Trybunał Konstytucyjny.

- Sam nie wiem, co powiedzieć, bo to też traktuję oczywiście jako wsparcie, ale przede wszystkim jako zobowiązanie mnie do tego, żebym racjonalnie, ale i twardo i mądrze postępował - powiedział prezes TK.

Zaznaczył też, że na sędziach spoczywa obowiązek podejmowania czasami trudnych decyzji.

- Akurat tak się złożyło, że gdyby prezes Biernat (wiceprezes TK Stanisław Biernat - red.) był prezesem, a ja wiceprezesem, to na nim spoczywałby ten obowiązek, żeby podejmować decyzje, jakie ja podejmowałem. Bo ktoś je musi firmować - mówił Rzepliński. - A prawo mówi, że prezes Trybunału reprezentuje go na zewnątrz, więc te oskarżenia polityków, o tym że ja jestem politykiem, są oczywiście nieprawdziwe - podkreślił.

Owacje na stojąco dla prezesa Rzeplińskiego
Owacje na stojąco dla prezesa Rzeplińskiegotvn24

XII Krajowy Zjazd Adwokatury

W XII Krajowym Zjeździe Adwokatury odbywającym się w centrum Kongresowym ICE Kraków zapowiedziano udział 327 delegatów, reprezentujących 25-tysięczne środowisko z 24 izb adwokackich w Polsce, a także zaproszonych gości reprezentujący inne środowiska prawnicze, władze państwowe i samorządowe oraz gości zagranicznych.

XII Krajowy Zjazd Adwokatury otworzył prezes organizacji Andrzej Zwara prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. W trakcie inauguracji przemawiali prezydent Andrzej Duda oraz prezes TK Andrzej Rzepliński.

Zjazd poprzedziła msza św. w Katedrze Wawelskiej, odprawiona w czwartek wieczorem przez bp. Tadeusza Pieronka w intencji Polskiej Adwokatury.

Autor: mw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości