Polska

Prokuratorskie zarzuty związane z aferą Amber Gold. Dla szefów OLT Express Regional

Polska

Byli szefowie OLT Express Regional usłyszeli zarzuty
Byli szefowie OLT Express Regional usłyszeli zarzutytvn24
wideo 2/35

Byli szefowie OLT Express Regional Jacek Ł. i Andrzej D. usłyszeli zarzuty wyrządzenia szkody wierzycielom tej spółki przez przelanie w lipcu 2012 roku 92 tysięcy złotych spółce OLT Express Poland - podała Prokuratura Krajowa. Obie te firmy lotnicze były zależne od Amber Gold.

Prokuratura ustaliła też, że od grudnia 2011 roku do końca sierpnia 2012 roku na rzecz OLT Express z kont Amber Gold przelano 5,8 miliona dolarów i 43,6 miliona złotych.

To pierwsze prokuratorskie zarzuty związane z aferą Amber Gold od czasu oskarżenia szefów tej spółki - małżeństwa Marcina i Katarzyny P. Ich proces o oszustwa w ramach piramidy finansowej toczy się przed sądem w Gdańsku.

"Miał świadomość grożącej spółce upadłości"

Prokuratura Regionalna w Łodzi zarzuciła prezesowi zarządu OLT Express Regional Jackowi Ł. i członkowi zarządu tej spółki Andrzejowi D. udaremnienie lub uszczuplenie zaspokojenia wielu wierzycieli. Jak głosi komunikat prokuratury, działając wspólnie i w porozumieniu, usunęli oni składniki majątkowe OLT Express Regional w postaci 92,9 tysięcy złotych, poprzez przelanie ich na rachunek bankowy OLT Express Poland.

- Do popełnienia tego czynu doszło 27 lipca 2012 roku, a więc dzień po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki - podkreśliła prokuratura. - Jacek Ł. miał zatem świadomość grożącej spółce upadłości - dodano.

Możliwe od 6 miesięcy do 8 lat więzienia

Kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat więzienia dla tego, kto - w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości - udaremnia lub uszczupla zaspokojenie wielu wierzycieli przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku. Wobec obu podejrzanych prokurator zastosował po 50 tysięcy złotych poręczenia majątkowego. Prokuratura podkreśla, że nie kończy to łódzkiego śledztwa, które ma na celu pełne wyjaśnienie roli Ł. i D. w przestępczym procederze oraz dokładnego ustalenia, co stało się z majątkiem Amber Gold oraz spółek lotniczych finansowanych przez Amber Gold.

- W przyszłości mogą one skutkować rozszerzeniem zarzutów stawianych Jackowi Ł. i Andrzejowi D. - dodała prokuratura.

Amber Gold przejmuje linie lotnicze

W połowie 2011 roku spółka Amber Gold przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 roku w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express, pod którą działały linie OLT Express Regional (z siedzibą w Gdańsku, wykonujące rejsowe połączenia krajowe) oraz OLT Express Poland (z siedzibą w Warszawie, które wykonywały czarterowe przewozy międzynarodowe).

Prokuratura w Łodzi bada funkcjonowanie spółek lotniczych finansowanych przez Amber Gold - w tym OLT Express Poland i OLT Express Regional. - Chodzi głównie o źródła ich finansowania. Badane są również wszystkie powiązania tych spółek i członków ich władz ze spółką Amber Gold, jej twórcami oraz osobami, które z nimi współpracowały i czerpały korzyści ze stworzonej piramidy finansowej - zaznaczyła PK.

Miliony z Amber Gold do OLT Express

Od grudnia 2011 roku do końca sierpnia 2012 roku na rzecz OLT Express z kont Amber Gold przelano 5,8 miliona dolarów i 43,6 miliona złotych, pomimo tego OLT Express nie realizowała swoich zobowiązań finansowych wynikających choćby z konieczności uregulowania rat leasingowych - poinformowała Prokuratura Krajowa. Przepływy tych środków zbadają biegli powołani przez łódzkich prokuratorów.

- Prokuratorzy przypuszczają, że nie były to wszystkie pieniądze klientów Amber Gold, które zostały wyprowadzone z kont spółki. Zbadanie wszystkich takich przepływów pozwoli na szersze zaspokojenie pokrzywdzonych w sprawie Amber Gold - zaznaczyła Prokuratura Krajowa.

Afera Amber Gold

Głośno o sytuacji Amber Gold zrobiło się w lipcu 2012 roku, kiedy linie OLT Express zaczęły mieć kłopoty finansowe - zawieszono wówczas rejsy, a spółka wycofała się z inwestycji w linie lotnicze. OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 roku Jak wówczas informowano wniosek o upadłość OLT Express Regional został zgłoszony o cztery dni wcześniej niż OLT Express Poland. W połowie sierpnia 2012 roku upadłość ogłosiła spółka Amber Gold.

Sprawę Amber Gold od jesieni 2016 roku bada sejmowa komisja śledcza, która ostatnio zajmowała się wątkiem lotniczym sprawy, w tym funkcjonowaniem linii OLT. Komisja przesłuchała osoby zarządzające tymi liniami, w tym - na początku czerwca - Jacka Ł. i Andrzeja D. Ł. mówił, że oświadczenie Marcina P. z 18 lipca 2012 roku, iż przestaje inwestować w branżę lotniczą "to było totalne zaskoczenie i wielki szok". Zapewniał również, że nie miał świadomości, iż OLT Express było finansowane z lokat klientów Amber Gold. Również D. pytany, czy wiedział, że pieniądze inwestowane w linie lotnicze pochodzą z oszustwa, odparł: "absolutnie nie mieliśmy takiej świadomości".

Autor: bpm//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości