Był twarzą policji przez osiem lat. Mariusz Sokołowski idzie na emeryturę

TVN24

tvn24Sokołowski był rzecznikiem policji od ośmiu lat

Najbardziej znany policjant w Polsce, inspektor Mariusz Sokołowski odchodzi na emeryturę. Nowym rzecznikiem komendanta głównego zostanie prawdopodobnie Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej lub dotychczasowa rzeczniczka kujawsko-pomorskiej policji Monika Chlebicz - dowiedział się portal tvn24.pl.

Mariusz Sokołowski był twarzą policji od ośmiu lat. Funkcję rzecznika komendanta głównego objął, gdy resortem spraw wewnętrznych kierował jeszcze minister z nadania Prawa i Sprawiedliwości. Od tej pory nieprzerwanie tłumaczył wpadki i chwalił się sukcesami ponad 100-tysięcznej formacji.

Teraz zamierza wyjechać do Londynu, w ślad za żoną, która w ubiegłym roku wygrała konkurs na stanowisko oficera łącznikowego polskiej policji. To oficjalny powód odejścia. Pojawiają się też informacje o możliwych przyczynach nieoficjalnych, w tym o braku nici porozumienia między Sokołowskim a nowym komendantem głównym, nadinspektorem Krzysztofem Gajewskim.

Wspomina się także o agresywnych filmikach zamieszczanych na YouTubie - i osiągających setki tysięcy odsłon - przez Zbigniewa Stonogę. Ten samozwańczy trybun w niewybrednych słowach atakuje Sokołowskiego.

Następca nie będzie miał lekko

Następca Sokołowskiego będzie miał trudne zadanie. Nie jest tajemnicą zły stan finansów policji, podobnie jak nastroje wśród funkcjonariuszy. Wielu z nich otrzymało czerwcową pensje (policjantom jest ona wypłacana z góry) z jednodniowym opóźnieniem, co wywołało falę krytyki rządu na portalach społecznościowych i branżowym forum dyskusyjnym.

Trudna sytuacja panuje też w MSW. Jak informował w maju portal tvn24.pl, wkrótce prawdopodobnie odejdzie dwóch kluczowych wiceministrów, a pozostali, jak i minister Teresa Piotrowska, zaangażują się w swoje kampanie wyborcze do Sejmu.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl