Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na zakup BWP Borsuk

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP
Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę BWP Borsuk
Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę BWP BorsukTVN24
wideo 2/8
TVN24Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę BWP Borsuk

Minister obrony narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził we wtorek umowę na zakup około 1400 gąsienicowych bojowych wozów piechoty Borsuk oraz pojazdów towarzyszących. Pierwsze cztery egzemplarze mają trafić do polskiej armii w tym roku. - Nadeszła era BWP Borsuk - mówił szef MON na konferencji prasowej w Stalowej Woli. Pojazdy produkowane będą przez Hutę Stalowa Wola.

Nowe pojazdy mają zastąpić skonstruowane w ZSRR wozy BWP-1. Pierwsze cztery Borsuki mają zostać dostarczone w tym roku. Oprócz Borsuków w wariancie bojowym umowa przewiduje zamówienia na wozy rozpoznania, dowodzenia, ewakuacji medycznej, zabezpieczenia technicznego i rozpoznania skażeń.

Mariusz Błaszczak powiedział podczas uroczystości w Hucie Stalowa Wola (HSW), że zatwierdzenie umowy na Borsuki to jeden z wielu projektów powierzonych hucie w ostatnim czasie. - Zatwierdzenie umowy ramowej w sprawie zamówienia na potrzeby Wojska Polskiego bojowych wozów piechoty Borsuk zostało określone przez jeden z portali internetowych jako największy projekt w historii polskiej zbrojeniówki od 50 lat. I tak można to ocenić, to wszystko, czego byliśmy świadkami przed chwilą - powiedział szef MON.

Podkreślił, że HSW to dziś "silna marka" i produkuje broń o wysokiej jakości, która jest "sprawdzona w walce". Przypomniał, że odbiorcą uzbrojenia ze Stalowej Woli są także siły zbrojne Ukrainy.

Szef MON o zakupie BWP Borsuk

Szef MON poinformował też, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła skierowany do HSW projekt cięższego niż Borsuk wozu, wykorzystującego podwozie samobieżnej armatohaubicy Krab i bezzałogową wieżę ZSSW-30, zastosowaną w Borsuku. Cięższy wóz ma trafić do 18. Dywizji Zmechanizowanej, która będzie uzbrojona w czołgi Abrams.

- Liczę na to, że w bardzo krótkim czasie Wojsko Polskie zostanie wyposażone w nowe bojowe wozy piechoty - powiedział minister. - Czas bojowego wozu piechoty, który dotychczas jest wykorzystywany w Wojsku Polskim, minął, teraz nadeszła era BWP Borsuk - oświadczył minister.

Pierwsze cztery Borsuki ma otrzymać w tym roku 16. Dywizja Zmechanizowana, której jednostki są rozlokowane w północno-wschodniej Polsce.

Błaszczak: Wojsko Polskie odchodzi od posowieckiego uzbrojenia

Błaszczak zaznaczył, że Wojsko Polskie bardzo szybko odchodzi od broni postsowieckiej i stawia na uzbrojenie, które jest nowoczesne i zgodne ze standardami NATO. Podziękował m.in. konstruktorom Borsuka. W jego ocenie projekt tego wozu, zrewolucjonizuje wyposażenie Wojska Polskiego.

Wicepremier przypomniał, że rząd "co do zasady" zamawia broń w polskich zakładach, a uzupełnia ją zakupami uzbrojenia z USA i Korei Południowej. - Trzeba to podkreślić, że ta broń jest ze sobą kompatybilna, interoperacyjna - dodał Błaszczak.

Prezes PGZ Sebastian Chwałek podkreślił, że decyzja o zakupie około 1400 BWP Borsuk to przełom w decyzjach dotyczących modernizacji polskiej armii. - Jest to skok technologiczny dla wojska, dla obronności państwa - ocenił. Zdaniem Chwałka, decyzja o zakupie Borsuków zwiększa potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego, a także zapewnia stabilne miejsca pracy w polskich zakładach.

Prezes PGZ przypomniał, że w HSW produkowane są już m.in. armatohaubice Krab i moździerz Rak. - Ten zakład ma olbrzymi potencjał, będziemy go cały czas rozwijali - zapewnił Chwałek.

BWP Borsuk

BWP Borsuk oparty jest na uniwersalnej, modułowej platformie gąsienicowej (UMPG), wyposażony jest w zdalnie sterowany system wieżowy (ZSSW-30). Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca, operator uzbrojenia oraz kierowca. Pojazd jest przeznaczony do transportu 6 żołnierzy w rejon pola walki, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony.

Pojazd posiada możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych oraz innych obiektów w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia. BWP Borsuk będzie współdziałał z pododdziałami czołgów rodziny K2, które wejdą na wyposażenie m.in. 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Pojazd charakteryzuje się wysoką mobilnością i zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, w tym przeszkód wodnych, może być eksploatowany w różnych warunkach klimatycznych. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzonych wynosi 65 km/h, a pływania 8 km/h. Masa bojowa pojazdu w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

Bardzo ważnym elementem Borsuka jest opracowany przez Hutę Stalowa Wola S.A. wraz z WB Electronics S.A., zdalnie sterowany system wieżowy (ZSSW-30), którego główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S. Umożliwia ona prowadzenie ognia z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze, zintegrowane z wieżą, stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi ponadto podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości