Polska

Wielka awantura o Sąd Najwyższy. Opozycja kończy hymnem

Polska

PiS odrzucało poprawki opozycji, ta śpiewa hymn
PiS odrzucało poprawki opozycji, ta śpiewa hymntvn24
wideo 2/35

Po burzliwych obradach sejmowa Komisja Sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała - w głosowaniach blokowych - wszystkie poprawki opozycji do projektu o Sądzie Najwyższym. Poprawki PiS zostały zaopiniowane pozytywnie. Opozycja protestowała przeciwko głosowaniu w blokach. Głosowanie przyjęto okrzykami: "ORMO, ZOMO, cenzura", "Nie ma zgody na takie metody", "Wprowadzacie dyktaturę Kaczyńskiego". Pod koniec posiedzenia miała miejsce szarpanina o mikrofon Stanisława Piotrowicza. Śpiewano także hymn państwowy.

CZYTAJ RELACJĘ Z POSIEDZENIA KOMISJI SPRAWIEDLIWOŚCI I PRAW CZŁOWIEKA

Wyjątkowo burzliwy przebieg miały w nocy z środy na czwartek obrady komisji w celu zaopiniowania na czwartkowe głosowania 1300 poprawek zgłoszonych w II czytaniu do projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów PiS.

Wszystkie poprawki PiS przyjęte

Najpierw krótko przed północą komisja przyjęła w jednym głosowaniu wszystkie poprawki PiS. Wniósł o to Waldemar Buda (PiS). - To skandal niezgodny z regulaminem Sejmu - protestowała opozycja. Jej wniosek, aby tak nie głosować, odrzucono. Wcześniej o opinię poproszono przedstawiciela Biura Legislacyjnego Sejmu. - W tej kwestii decyzja należy do wysokiej komisji - odparł.

Szef komisji Stanisław Piotrowicz (PiS) informował, że większość poprawek PiS ma charakter legislacyjny i doprecyzowujący, a tylko kilka "jest istotnych". Jedna z poprawek PiS zakłada wydłużenie vacatio legis projektu z 14 do 30 dni. Kolejna przewiduje, że regulamin Sądu Najwyższego będzie określał prezydent w drodze rozporządzenia, a nie minister sprawiedliwości.

Inna poprawka - uwzględniająca wniosek prezydenta Andrzeja Dudy - zakłada, iż o tym, kto spośród obecnych sędziów pozostanie w Sądzie Najwyższym po uchwaleniu nowej ustawy ostatecznie zdecyduje prezydent, a nie - jak pierwotnie proponowano - minister sprawiedliwości. Przedłożono też jako poprawkę PiS wniosek prezydenta, by sędziów-członków KRS Sejm wybierał większością 3/5 głosów.

Poprawki opozycji negatywnie zaopiniowane

Krótko potem komisja negatywnie zaopiniowała - w kilku głosowaniach blokowych - wszystkie poprawki kolejnych klubów opozycyjnych: PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15. Opozycja protestowała przeciw głosowaniom blokowym. Głosowanie przyjęto okrzykami: "ORMO, ZOMO, cenzura", "Nie ma zgody na takie metody", "Wprowadzacie dyktaturę pana Kaczyńskiego". Śpiewano także hymn państwowy.

Głosowanie nad poprawkami opozycji do ustawy PiS
Głosowanie nad poprawkami opozycji do ustawy PiStvn24

Otoczyli stół, zabrali mikrofon

Część przedstawicieli opozycji otoczyła stół prezydialny. Zapowiedzieli, że będą tam stać, aż przewodniczący zarządzi reasumpcję głosowań. - Pan zachowuje się jak poseł czasów stalinowskich - mówił Borys Budka (PO) do Piotrowicza. Wnosił by przestał on prowadzić obrady i zastąpił go Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15). Mówił, że obrady są nielegalne.

- To wy naruszacie porządek. Łamiecie konstytucję - odpowiadał Marek Suski (PiS). Piotrowicz wiele razy prosił bezskutecznie o powrót posłów na miejsca i wyciszenie emocji.

Awantura przy stole prezydialnym komisji sprawiedliwości (część 1)
Awantura przy stole prezydialnym komisji sprawiedliwości (część 1)tvn24

Jeden mikrofon szefa komisji zabrała opozycja, trzymał go Ryszard Petru (Nowoczesna). Drugi przytrzymywał przed politykami opozycji Suski. Taka sytuacja trwała wiele minut. Słychać było okrzyki: "Suski, oddaj mikrofon!" oraz ripostę: "Petru, oddaj mikrofon!". Pogięte kartki z poprawkami rzucano na stół prezydialny. Około godziny 0.30 w nocy Piotrowicz ogłosił zamknięcie obrad.

Według opozycji blokowe głosowanie poprawek ze względu na przynależność klubową wnioskodawców, a nie ich meritum, "było absurdem". Barbara Dolniak (Nowoczesna) stwierdziła, że zgodnie z Regulaminem Sejmu można głosować łącznie tylko takie poprawki, których przyjęcie lub odrzucenie rozstrzyga o innych poprawkach. Budka mówił, że nie można łącznie głosować poprawek, które dotyczą także wyboru członków KRS, a których nie było w pierwotnym przedłożeniu posłów PiS o Sądzie Najwyższym. - Idąc tym tropem, jutro do Kodeksu postępowania cywilnego wrzucicie opłatę paliwową - oświadczył.

Awantura przy stole prezydialnym komisji sprawiedliwości (część 2)
Awantura przy stole prezydialnym komisji sprawiedliwości (część 2)tvn24

Wnioski PO, PSL, Nowoczesnej o odrzucenie ustawy

Wcześniej komisja utrąciła wnioski PO, PSL i Nowoczesnej o odrzucenie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym w całości. Już wtedy posłowie opozycji otoczyli stół prezydialny. Piotrowicz zarządził pięć minut przerwy "na uspokojenie emocji", które jednak narastały.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) przekonywała, że projekt jest niekonstytucyjny, a wątpliwości budzi już sam tryb procedowania projektu. - Wam chodzi tylko o kadry i położenie łapy na wymiarze sprawiedliwości - dodała. Budka mówił, że ustawa jako niekonstytucyjna nadaje się tylko do kosza, a poprawki prezydenta niczego nie zmieniają.

Kamila Gasiuk-Pihowicz uzasadnia wniosek o odrzucenie projektu w sprawie Sądu Najwyższego
Kamila Gasiuk-Pihowicz uzasadnia wniosek o odrzucenie projektu w sprawie Sądu Najwyższegotvn24

Przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski apelował, by posłowie "nie rozpatrywali tego projektu w pośpiechu".

- Dzisiaj są pana 65. urodziny, ale nie będziemy świętować. Dziś jest czas na żałobę i pogrzeb – mówił do Piotrowicza Michał Szczerba (PO). Jak przekonywał, projekt o Sądzie Najwyższym "to niekonstytucyjny zamach na ustrój państwa".

Wnioski o przerwę odrzucone

Komisja odrzuciła także wnioski opozycji o przerwę w procedowaniu. Krytykowano decyzję komisji o ograniczeniu czasu wystąpień do jednej minuty. Podkreślali, że nie mieli możliwości zapoznania ze wszystkimi poprawkami. Poseł Jerzy Jachnik (Kukiz'15) zwrócił się do nich: "Zachowujecie się jak w cyrku".

Robert Kropiwnicki (PO) chciał odroczenia obrad do 10 września, aby dać czas na przygotowanie analiz przez Biuro Analiz Sejmowych. Innym powodem przerwy miała być chęć zapoznania się z licznymi poprawkami.

Protest przed Sejmem

Przed Sejmem na noc pozostało kilkadziesiąt protestujących osób. Część posłów opozycji po zakończonym posiedzeniu komisji poszła do wiecujących. Relacjonowali zdarzenia z Sejmu, zapraszali na czwartkowy wieczorny wiec przed Pałacem Prezydenckim i prosili o obecność od rana przed Sejmem.

Wielka awantura o Sąd Najwyższy.  Opozycja kończy hymnem
Wielka awantura o Sąd Najwyższy. Opozycja kończy hymnemtvn24
wideo 2/12

Autor: KB/tr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości