Burze znowu spustoszyły Polskę

Aktualizacja:
Burze znowu szaleją nad Polską
Burze znowu szaleją nad Polską
TVN24
TVN24Burze znowu szaleją nad Polską

W nocy po raz kolejny pioruny atakowały Warszawę. Nawałnice przeszły też m.in. nad Krakowem, Łodzią i Mazurami. W ciągu dnia ma być spokojnie, jednak synoptycy ostrzegają: kolejne burze mogą nadejść wieczorem.

 
Pioruny siały postrach w Łodzi Grzegorz Kuliński

Nawałnice przejdą wieczorem nad północno-wschodnią i południowo-wschodnią Polską.

Upalne powietrze napływającym do naszego kraju powoduje tworzenie się burzowych chmur. Nocne pasmo nawałnic przemieszczało się od południowego-zachodu, przez centrum, aż na północ kraju. Wiatr łamał drzewa, zrywał linie energetyczne, a nawet dachy z domów.

Najbardziej wichury dały się we znaki mieszkańcom Warszawy, Kujaw, Żuław i Mazur.

Bardzo trudna sytuacja była też na południu Polski. Przesuwające się od słowackiej strony burze pustoszyły Podhale, ziemię krakowską i świętokrzyskie.

Od rana strażacy zaczęli usuwać drzewa, które zatarasowały drogi i linie kolejowe. W samym Krakowie było w sumie 200 zgłoszeń, a w całym województwie małopolskim - 350. Usuwanie szkód potrwa cały dzień.

Krakowscy strażacy wyjeżdżali w nocy 400 razy
Krakowscy strażacy wyjeżdżali w nocy 400 razyTVN24

Świętokrzyskie służby też mają pełne ręce roboty. Najwięcej interwencji jest w powiatach kieleckim, buskim, pińczowskim i koneckim. W Kielcach powywracane drzewa spadły między innymi na dach przychodni oraz cztery zaparkowane samochody.

 
Piękne i przerażające zarazem błyski (zdjęcie od pana Grzegorza Kulińskiego) zdjęcie od pana Grzegorza Kulińskiego
Burza w Kielcach (video od internauty)
Burza w Kielcach (video od internauty)video od internauty

Na Dolnym Śląsku strażacy interweniowali około 50 razy. Przede wszystkim osuszali zalane piwnice. Woda dała się mocno we znaki mieszkańcom miejscowości Milików, Gościszów i Nowogrodziec pod Bolesławcem oraz Radostowa i Mściszowa. W nocy nieprzejezdna była też droga numer 30 z Jeleniej Góry do Zgorzelca, zalana pod wiaduktami w Lubaniu.

 
Błyskawice rozświetlały niebo nad Warszawą (zdjęcie od internauty Piotra Gizińskiego) zdjęcie od internauty Piotra Gizińskiego
Elbląg pod wodą (video od internauty)
Elbląg pod wodą (video od internauty)video od internauty

Źródło: tvn24.pl, TVN24, IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości