Ile Polska otrzymała z UE przez 16 lat członkostwa? Odpowiadają posłowie Zjednoczonej Prawicy

Autor:
akw/dap
Źródło:
TVN24
Ile Polska otrzymała od Unii Europejskiej od maja 2004 roku do października 2020? Odpowiadają posłowie Zjednoczonej Prawicy
Ile Polska otrzymała od Unii Europejskiej od maja 2004 roku do października 2020? Odpowiadają posłowie Zjednoczonej PrawicyTVN24
wideo 2/8
TVN24Ile Polska otrzymała od Unii Europejskiej od maja 2004 roku do października 2020? Odpowiadają posłowie Zjednoczonej Prawicy

Posłowie Janusz Kowalski i Jarosław Krajewski na konferencji w Sejmie mówili o budżecie Unii Europejskiej oraz o walce z rajami podatkowymi. W tym kontekście reporter TVN24 zapytał ich o to, ile Polska otrzymała z Unii od maja 2004 do października 2020 roku, biorąc pod uwagę wpłacone do unijnej kasy pieniądze i pozyskane środki.

Za niecały tydzień ma odbyć się szczyt w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy. Zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania wypłaty środków unijnych z praworządnością zgłosiły Polska i Węgry. Oba kraje zapowiedziały z tego powodu weto pakietu budżetowego.

OGLĄDAJ TV24 W INTERNECIE

Posłowie Janusz Kowalski (Solidarna Polska) i Jarosław Krajewski (PiS) na konferencji prasowej utrzymywali, że "Zjednoczona Prawica trwa w wecie wobec budżetu Unii Europejskiej, dopóki w grze będzie niezgodny z prawem unijnym i forsowany przez Niemcy draft rozporządzenia o praworządności".

Politycy zostali zapytani przez reportera TVN24 Radomira Wita o to, ile środków unijnych Polska otrzymała do października 2020 roku (od początku członkostwa w UE, czyli od 1 maja 2004 roku) i jakie jest saldo rozliczeń z Brukselą w tym okresie. - To informacja (która jest dostępna) w Ministerstwie Finansów i taką informację na pewno pan redaktor uzyska - odpowiadał poseł Krajewski.

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski przyznał w odpowiedzi, że jest "zwolennikiem tego, aby rzeczywiście powstał rzetelny raport na temat korzyści polskiego członkostwa w finansach Unii Europejskiej". Poseł zwracał przy tym uwagę, że istotną tutaj kwestią jest obecność rajów podatkowych w samej Unii, które - jak mówił - "uszczuplają dochód państw członkowskich".

Konkret24: Bilans finansowy UE - Polska, czyli jak wiceminister Kowalski porównał to, co nieporównywalne

Reporter TVN24 odpowiedział posłom, przytaczając dane z oficjalnego raportu resortu finansów, że bilans, czyli różnica między tym, co uzyskaliśmy z Unii Europejskiej, a tym, co wpłaciliśmy, wyniósł 129 317 825 658 euro.

>> ZESTAWIENIE TRANSFERÓW FINANSOWYCH BUDŻET UE - POLSKA (dane Ministerstwa Finansów)

Autor:akw/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości