TVN24 | Polska

Gowin: nie biorę pod uwagę możliwości zerwania koalicji Zjednoczonej Prawicy

TVN24 | Polska

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP
Obawy o weto w sprawie unijnego budżetu
Obawy o weto w sprawie unijnego budżetuTVN24
wideo 2/10
TVN24Obawy o weto w sprawie unijnego budżetu

Wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin przyznał, że nie bierze pod uwagę możliwości zerwania rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy. Była to odpowiedź na pytanie, czy jeżeli dojdzie do zawetowania unijnego budżetu, pozostanie w rządzie. 

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił w środę, że głos Jarosława Gowina ws. Unii Europejskiej jest zbliżony do głosu opozycji i gdyby doszło do weta budżetu, powinien on opuścić "obóz zdrady narodowej" i formułować rząd, który przygotuje kraj do wyborów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Gowin powiedział, że scenariusz zawetowania unijnego budżetu z "każdą godziną staje się coraz mniej prawdopodobny". - Z prostego powodu. Mianowicie zmierzamy ku porozumieniu w Europie - stwierdził.

- Po drugie wielką wartością obozu Zjednoczonej Prawicy jest pluralizm i tutaj się różnimy w sprawie weta, ale równocześnie tą wartością jest jedność. Nie ma możliwości stworzenia innego rządu większościowego w tej kadencji niż rząd Zjednoczonej Prawicy. Alternatywą dla naszego rządu są przedterminowe wybory, a to jest ostatnia rzecz, jakiej Polska potrzebuje - powiedział Gowin.

Wicepremier był dopytywany, czy to oznacza, że nawet gdyby negocjacje budżetowe zakończyły się fiaskiem i doszłoby do zawetowania unijnego budżetu, to pozostanie w obozie Zjednoczonej Prawicy. - W ogóle nie biorę pod uwagę możliwości zerwania koalicji Zjednoczonej Prawicy i mam nadzieję, że takie samo podejście mają wszyscy liderzy naszych ugrupowań - podkreślił Gowin.

Unijni liderzy zajmą się budżetem

Na czwartek i piątek zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej w Brukseli, na którym najważniejszymi tematami rozmów będą unijny budżet i fundusz odbudowy oraz negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie umowy po brexicie.

CZYTAJ WIĘCEJ: O co idzie gra i jak idzie. 13 pytań o budżet i unijny szczyt >>>

Polska i Węgry nie zgadzają się na zaakceptowane przez ambasadorów pozostałych 25 państw UE rozporządzenie dotyczące mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. W związku ze sprzeciwem wobec rozporządzenia premierzy obu krajów zgłosili gotowość do zawetowania budżetu UE na lata 2021-2027 wraz z funduszem odbudowy. Rozporządzenie akceptowane jest kwalifikowaną większością głosów państw członkowskich, decyzje w kwestii budżetu UE oraz funduszu odbudowy wymagają jednomyślności.

Unijny budżetPAP

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości