TVN24 | Polska

Tusk: Szantaż w postaci weta zawiódł. Jest nadzieja, że kończy się polityka ustępstw

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Wielkość unijnego budżetu i konsekwencje weta
Wielkość unijnego budżetu i konsekwencje wetaTVN24
wideo 2/4
TVN24Wielkość unijnego budżetu i konsekwencje weta

Jest nadzieja, że kończy się wreszcie polityka ustępstw wobec tych, którzy podważają fundamenty Unii Europejskiej - napisał w środę szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. Dodał, że zawiódł "szantaż w postaci weta" budżetu Unii, którym grozi Polska i Węgry.

Były premier, były szef Rady Europejskiej, a obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk napisał w środę na swoim prywatnym koncie na Twitterze: "Jest nadzieja, że kończy się wreszcie polityka ustępstw wobec tych, którzy podważają fundamenty naszej wspólnoty".

Tusk umieścił wpis dotyczący unijnych negocjacji budżetowych również na oficjalnym profilu szefa EPL. "Moja wiadomość do prezydentów i premierów EPL: szantaż w postaci weta zawiódł. Jestem przekonany, że dzięki waszemu twardemu i jasnemu stanowisku będziemy bronić zasady praworządności; że obywatele wszystkich państw członkowskich będą zadowoleni z nowych funduszy i skorzystają z nich" - napisał.

W czwartek kolejna tura negocjacji budżetowych

W czwartek podczas szczytu Rady Europejskiej odbędzie się kolejna tura negocjacji budżetowych. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027, w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Premier Węgier Viktor Orban spotkał się we wtorek w Warszawie w tej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, a także ze Zbigniewem Ziobrą i Jarosławem Gowinem.

Viktor Orban z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jarosławem KaczyńskimFacebook/OrbanViktor

W środę prezydent Andrzej Duda powiedział, że "jest zarysowane wstępne porozumienie" w sprawie budżetu, ale dodał, że prace nad nim cały czas trwają.

Prezydent: jest wstępne porozumienie w sprawie budżetu
Prezydent: jest wstępne porozumienie w sprawie budżetuTVN24

Kilka godzin wcześniej rzecznik rządu Piotr Mueller mówił, że "nie ma jeszcze porozumienia w ramach Unii Europejskiej" i dodał, że liczy na jego wypracowanie.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości