Polska

Brytyjska premier dziś w Polsce. Rozmowy o Polakach na Wyspach

Polska


W czwartek Polskę odwiedzi premier Wielkiej Brytanii Theresa May, która spotka się z premier Beatą Szydło. Rozmowy, jak informowała polska premier na wtorkowej konferencji, mają dotyczyć sytuacji Polaków na Wyspach w kontekście Brexitu oraz polsko-brytyjskich relacji bilateralnych.

To pierwsza wizyta May jako szefowej brytyjskiego rządu w Polsce. Stanowisko objęła 13 lipca br., po tym jak ze do dymisji podał się David Cameron po referendum, w którym Wielka Brytania opowiedziała się za wyjściem z UE.

W czerwcowym referendum Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem UE. Za Brexitem zagłosowało 51,9 proc. wyborców, a 48,1 proc. za pozostaniem we UE.

Skutków Brexitu obawiają się m.in. mieszkający na Wyspach Polacy. Ponad 850 tys. Polaków stanowi największą grupę narodową wśród obcokrajowców mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Jak ocenił wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, dzisiejsze spotkanie Theresy May z Beatą Szydło może być - obok wizyt nowej brytyjskiej premier w Berlinie i Paryżu - jednym z kluczowych "z punktu widzenia politycznego uporządkowania gruntu pod negocjacje na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej".

Polacy w Wielkiej Brytanii głównym tematem rozmów

Premier Beata Szydło przekazała we wtorek na konferencji prasowej, że najważniejszym tematem rozmowy z Theresą May będzie sytuacja polskich obywateli, którzy mieszkają obecnie w Wielkiej Brytanii po tym, jak w czerwcowym referendum. - Będziemy rozmawiać również o współpracy, przecież Wielka Brytania jest ważnym, strategicznym partnerem dla Polski. Mamy bardzo bliskie relacje bilateralne. To jest ważny partner gospodarczy, ale również ważny partner, jeżeli chodzi o sprawy bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o sprawy związane z kwestiami militarnymi - mówiła Szydło.

Autor: kło/ja / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości