Polska

Brytyjska prasa straszy osłabieniem Polski. Lewandowski: Mówią językiem konferencji PiS

Polska

TVN24Janusz Lewandowski skomentował zamieszanie z unijnymi środkami na polskie drogi

Sprawa unijnych funduszy na drogi może "przechylić szalę" na niekorzyść Polski w sprawie budżetu Unii - pisał w piątek brytyjski "Daily Telegraph". - Mówią językiem konferencji PiS. Tego się właśnie bałem - komentuje to unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

W piątek "Daily Telegraph" napisał, że sprawa funduszy unijnych na polskie drogi zamrożonych przez KE może "przechylić szalę" przeciwko Polsce na szczycie w sprawie budżetu Unii na lata 2014-20, na rzecz tych państw, które żądają większych cięć w budżecie UE.

"Wiele hałasu o nic"

Lewandowski powiedział w sobotę Polskim Radiu, że "z incydentu, który może wzmacniać Polskę robi się akt oskarżenia przeciw Polsce".

- Tego nie można robić. Są granice grania interesem własnego kraju. Nauczka została wzięta, pogłos był w prasie, która nigdy nie była przychylna budżetowi UE i każdą okazje wykorzysta. Wszyscy powinniśmy wziąć to jako lekcję. Polska będzie miała bardzo silne argumenty, aby zabiegać o finansowanie dla naszego kraju - zaznaczył Lewandowski.

Jego zdaniem w całej sprawie robi się "wiele hałasu o nic". - Polakom zdarza się rzadziej niż komoukolwiek. To myśmy wykryli nieprawidłość, jedną ze 192 w tym roku. Przekazaliśmy ją jako informację do Brukseli, a nie odwrotnie. Świadczy to o dobrych mechanizmach wczesnego ostrzegania i sprzątnia u siebie w domu. Wiele hałasu o nic, byle tylko nie było partyjniactwa przy tej okazji - ocenił komisarz.

Odmrożenie na wiosnę?

KE przerwała wypłaty funduszy Unii Europejskiej na współfinansowanie inwestycji realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej.

Powodem wstrzymania przez Komisję wypłat są możliwe nieprawidłowości przy przetargach drogowych. Podejrzenie popełnienia przestępstwa, polegającego na zmowie cenowej, która mogła mieć wpływ na wynik postępowania przetargowego, dotyczy jednego projektu.

W piątek minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz minister transportu Sławomir Nowak spotkali się w Brukseli z komisarzem UE ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem. Komisarz zapewnił, że gdy tylko KE otrzyma od Polski wyjaśnienia w sprawie ewentualnych nieprawidłowości dotyczących projektów drogowych, odblokuje zamrożone środki. Bieńkowska poinformowała po spotkaniu, że odmrożenie funduszy może nastąpić na przełomie lutego i marca.

Autor: mn//kdj / Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości