"Brzeziński był częścią nieformalnej zmowy polskiej"

[object Object]
Bronisław Komorowski wspominał prof. Zbigniewa Brzezińskiegotvn24
wideo 2/17

Nawet w czasach najtrudniejszych zawsze się czuło jego serce dla spraw Polski - powiedział w sobotę były prezydent Bronisław Komorowski o zmarłym profesorze Zbigniewie Brzezińskim.

- Zbigniew Brzeziński był częścią takiej cichej zmowy bardzo ważnych ludzi na świecie - Polaków albo o polskich korzeniach - nieformalnej zmowy polskiej, która rozpinała jakoś parasol ochronny nad naszym krajem w sytuacjach albo trudnych, albo w sytuacjach bardzo ważnych, na przykład w momencie wchodzenia do NATO czy potem do Unii Europejskiej - powiedział były prezydent. Do grupy tej, oprócz Brzezińskiego, zaliczył między innymi papieża Jana Pawła II oraz Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Prof. Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-1981), jeden z najbardziej wpływowych polityków i strategów amerykańskiej polityki zagranicznej, zmarł w piątek w wieku 89 lat.

"Postać niesłychanie ważna i zasługująca na ogromną wdzięczność"

Wspominając zmarłego Komorowski podkreślał, że Brzeziński dla pokolenia Solidarności i walki o polską wolność jest "postacią niesłychanie ważną i zasługującą na ogromną wdzięczność". - Nawet w czasach najtrudniejszych - kiedy w Polsce była noc stanu wojennego, a sam występował w roli polityka amerykańskiego - zawsze się czuło jego serce dla spraw Polski, ale też szerzej, dla całej Europy Środkowo-Wschodniej, które rwało się ku wolności - mówił Komorowski. Jego zdaniem profesor "należał do nielicznej kategorii polityków amerykańskich czy doradców, którzy mieli odwagę myślenia o tym, że Związek Sowiecki się rozpadnie i ten region Europy prędzej czy później się wyzwoli".

Jednocześnie - uważa Komorowski - Brzeziński "miał odwagę w sytuacji kryzysu, jakim było wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, zachowywać się w sposób, który można by określić mądrym, odpowiedzialnym myśleniem w kategoriach niedolewania oliwy do ognia". - Stąd jego współdziałanie, pełne porozumienie przynajmniej z Janem Pawłem II - zauważył. - Myślę, że Zbigniew Brzeziński jedną z największych satysfakcji miał wtedy, kiedy na jego oczach realizowały się nie tylko jego marzenia, ale też jego poglądy, to znaczy rozpadał się Związek Sowiecki, rozpadało się imperium sowieckie i powstawała wolna Polska z silną wolą współpracy z innymi krajami o podobnej proweniencji, czyli również wyzwalających się z komunizmu, i Polska dążąca do zbliżenia ze światem zachodnim, włączenia się w nurt integracji europejskiej, integracji NATO-wskiej - dodał Komorowski.

"Zbigniew Brzeziński był szczerym demokratą"
"Zbigniew Brzeziński był szczerym demokratą"tvn24

"Nocne rodaków rozmowy"

Były prezydent wspominał również swoje osobiste spotkania z Brzezińskim. Jak mówił, był on człowiekiem bardzo sympatycznym. - Miałem okazję z nim odbyć niejedną "nocną rodaków rozmowę", co prawda przy amerykańskiej whiskey, ale przegadaliśmy sporo czasu, i za każdą rozmową odkrywałem w nim coś z polskiej, powiedziałbym, pańskiej elegancji w zachowaniach, ale też taką polską typową serdeczność połączoną z pewnym pragmatyzmem i taką chłodną kalkulacją już rodem ze świata zachodniego - mówił.

Komorowski dodał, że wśród ich rozmów były takie o wielkiej polityce, ale i o zbieraniu grzybów. - Była to dla niego wielka przyjemność - powiedział Komorowski. Przytoczył poradę, której Brzeziński udzielił mu w czasie jego prezydentury, żeby "nie nadymać się na występowanie w roli strategicznego partnera Stanów Zjednoczonych, jak to się zdarzało w polskiej polityce wielokrotnie, bo to naraża Polskę na śmieszność, i uwzględniać różnicę potencjałów". - Mówił: niech pan lepiej, panie prezydencie, mówi tak, jakby pan był świadom tego, że Polska może być częścią spółki akcyjnej, w której Stany Zjednoczone mają większość, no ale Polska musi się zastanowić, czy ma 5 procent, czy może, w porywach, do 10 - mówił były prezydent. - Dla mnie było ważne również to, że u schyłku mojej kariery politycznej, gdy dostawałem jedną z prestiżowych nagród amerykańskich, to właśnie Zbigniew Brzeziński wystąpił z laudacją na mój temat i było w niej słychać echa naszych wszystkich wcześniejszych rozmów - powiedział Komorowski.

Bronisław Komorowski o spotkaniach z Zbigniewem Brzezińskim
Bronisław Komorowski o spotkaniach z Zbigniewem Brzezińskim tvn24

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości