Polska

"Bronił świata przed złem. I zło go dosięgło". Syreny pożegnały policjanta i jego rodzinę

Polska

[object Object]
Pogrzeb ofiar wypadku w Kamieniu Pomorskimtvn24
wideo 2/3

Wyciem policyjnych syren funkcjonariusze z Kamienia Pomorskiego pożegnali swojego kolegę Pawła Jankiewicza, jego żonę i syna - ofiary wypadku, do którego doszło w Nowy Rok. - On bronił świata przed złem. I to zło dosięgło go wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewał - mówił podczas uroczystości szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

W uroczystościach, oprócz ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza i szefa policji Marka Działoszyńskiego, wzięło udział wielu kolegów aspiranta ze służby, w tym policjanci z Niemiec, oraz mieszkańców Kamienia Pomorskiego. Pogrzeb odbywał się z zachowaniem pełnego ceremoniału policyjnego.

"Zło go dosięgło"

Podczas pożegnania ofiar wypadku szef MSW przyznawał, że "nie potrafi w tej sytuacji znaleźć słów". - Żegnamy asp. Pawła Jankiewicza, 17 lat służby. Chylę głowę przed jego życiem i służbą. (…) Mamy wszyscy przekonanie, że stała się wielka tragedia, że stało się coś, co nam rozdziela serca. Bo w tej służbie śmierć przychodzi często i jest częścią tej służby, ale śmierć, która przychodzi po służbie i dosięga najbliższych, jest szczególnie wstrząsająca - mówił minister.

Sienkiewicz zauważył, że zmarły policjant "bronił świata przed złem, tak jak wszyscy w tych mundurach". - I to zło go dosięgło wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewał - dodał. Ale, jak mówił dalej, po tej tragedii żyjący mają do wypełnienia dwa najważniejsze obowiązki. Pierwszy to pomoc państwa dla najbliższych funkcjonariusza. - Nie zostaniecie bez opieki. Ten obowiązek zostanie wypełniony do końca - zapewniał.

Drugi obowiązek to - jak wyjaśniał - codzienna praca i walka o to, by dobra było w świecie więcej niż zła. - To zobowiązanie jesteśmy winni nad tymi trumnami i to zobowiązanie postaram się wypełnić do końca - kończył swoje przemówienie wyraźnie wzruszony minister.

Przemówienie komendanta głównego policji
Przemówienie komendanta głównego policji tvn24

Kamień Pomorski żegna funkcjonariusza

Kondukt żałobny z trumnami policjanta, jego żony i syna przeszedł po południu z katedry pw. Jana Chrzciciela na cmentarz komunalny w Kamieniu Pomorskim. Na czele konduktu kroczyła orkiestra, a dalej kompania honorowa, policjanci niosący czapkę i fotografię zmarłego funkcjonariusza, karawany, rodzina zmarłego i pozostali uczestnicy uroczystości.

Zmarły funkcjonariusz miał 39 lat; był przewodnikiem psa policyjnego. Służył w policji 17 lat.

Pogrzeby pozostałych trzech ofiar wypadku odbędą się w czwartek. Jest to para znajomych policjanta oraz mężczyzna niespokrewniony z pozostałymi.

Msza św. w katedrze w Kamieniu Pomorskim
Msza św. w katedrze w Kamieniu Pomorskimtvn24

Katastrofa w ruchu lądowym

W wypadku, spowodowanym w Nowy Rok przez kierowcę BMW, który wjechał w grupę pieszych, zginęło pięć osób dorosłych i dziecko; dwoje dzieci zostało rannych. Jak informowała prokuratura, sprawca był pod wpływem alkoholu i środków odurzających.

Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim zdecydował w ubiegły piątek o trzymiesięcznym areszcie dla sprawcy wypadku. Usłyszał on zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwym katastrofy w ruchu lądowym, której skutkiem była śmierć wielu osób. Grozi mu do 15 lat więzienia.

W szpitalu w Szczecinie jest dwójka dzieci rannych w wypadku. 8-letni chłopiec to syn policjanta, 10-letnia dziewczynka jest córką jego znajomych, którzy zginęli w wypadku. Dzieci przebywają w szpitalu w Szczecinie. Stan chłopca jest ciężki, ale stabilny. Dziewczynka jest w stanie dobrym i będzie jeszcze hospitalizowana przez najbliższe dwa, trzy tygodnie.

Przemówienie ministra Bartłomieja Sienkiewicza
Przemówienie ministra Bartłomieja Sienkiewiczatvn24

Autor: db/jk//ŁOs / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości