Polska

"Brakuje mi głosu pierwszej damy"

Polska

Wanda Nowicka i Zbigniew Girzyński w "Faktach po Faktach"
Wanda Nowicka i Zbigniew Girzyński w "Faktach po Faktach"tvn24
wideo 2/30

Agata Kornhauser-Duda mogłaby stanąć w obronie kobiet. Byłoby to bardzo docenione - powiedziała w "Faktach po Faktach" Wanda Nowicka z komitetu "Ratujmy kobiety". - Debata o całkowitym zakazie aborcji z całą pewnością nie jest na rękę Prawu i Sprawiedliwości - ocenił z kolei Zbigniew Girzyński, były polityk PiS.

W miniony piątek Sejm skierował do dalszych prac obywatelski projekt ustawy zakładający całkowity zakaz aborcji. Jednocześnie odrzucono drugi z obywatelskich projektów, autorstwa komitetu "Ratujmy kobiety", który proponował liberalizację przepisów.

Wanda Nowicka powiedziała w "Faktach po Faktach", że w trwającej debacie nad zmianami w prawie aborcyjnym "brakuje jej głosu pierwszej damy". - Mogłaby stanąć w obronie kobiet. Byłoby to bardzo docenione - mówiła była wicemarszałek Sejmu.

Przypomniała przy tym postawę innej pierwszej damy, Marii Kaczyńskiej, kiedy podobna dyskusja toczyła się kilka lat temu. - Była przeciwniczką dalszego zaostrzania przerywania ciąży w Polsce, za co spotkały ją ogromne cięgi ze strony ojca Rydzyka - wspomniała Nowicka.

- Maria Kaczyńska cieszyła się dużym wsparciem ze strony środowiska kobiecego właśnie za ten głos, bo wiadomo było, że w ówczesnej jej sytuacji było rzeczywiście trudno taki pogląd wypowiedzieć - dodała.

"Ta debata nie jest PiS-owi na rękę"

Drugi z gości programu, Zbigniew Girzyński, przekonywał z kolei, że trwająca debata nie pomaga koalicji rządzącej. - Z całą pewnością nie jest na rękę (Prawu i Sprawiedliwości) w sytuacji, kiedy dla rządu inne sprawy są ważniejsze, kiedy może się pochwalić różnego rodzaju sukcesami - tłumaczył były polityk PiS.

- To daje oddech i paliwo tym środowiskom, które chcą zwalczać bardziej rygorystyczne podejście do kwestii ochrony życia. To są środowiska, które są dzisiaj poza parlamentem - dodał.

Zauważył też, że nie tylko klub PiS zagłosował za odrzuceniem projektu komitetu "Ratujmy kobiety".

- To była także decyzja polityków z innych klubów parlamentarnych. Za tym głosowało w zasadzie w komplecie PSL, prawie cały klub Kukiza, także sporo polityków Platformy Obywatelskiej, jak i Nowoczesnej - mówił Girzyński.

"Nie podzielam opinii Marty Kaczyńskiej"

Goście komentowali także felieton Marty Kaczyńskiej dla tygodnika "W Sieci". Córka zmarłej pary prezydenckiej nazwała całkowity zakaz aborcji "rozwiązaniem zwyczajnie okrutnym".

Girzyński podkreślił, że "bardzo ceni i lubi" bratanicę prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. - Ale to jeszcze troszkę za mało, aby się z kimś zawsze zgadzać. W tym wypadku nie podzielam opinii pani Marty Kaczyńskiej - stwierdził były polityk PiS.

- To jest bardzo ważny głos - tak o felietonie Kaczyńskiej mówiła z kolei Wanda Nowicka. Dodała, że choć wierzy w szczere intencje córki pary prezydenckiej, to nie przewiduje, by to, co napisała, wpłynęło na stanowisko Prawa i Sprawiedliwości.

- To ma być gra wobec opinii publicznej, że "patrzcie, jak środowisko PiS-u jest zróżnicowane w tej sprawie". To im raczej wizerunkowo dobrze robi, aniżeli źle - oceniła była wicemarszałek Sejmu.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH"

Autor: ts//plw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości