Bp Dydycz: "Nie chcemy odwołania o. Rydzyka"

Aktualizacja:

- Rzekome żądania biskupów odsunięcia o. Rydzyka to nagonka na Radio Maryja - stwierdził w Radiu Maryja bp Antoni Pacyfik Dydycz w odniesieniu do informacji, jakoby opracowywany był list hierarchów do przełożonego o. Tadeusza Rydzyka, szefa Radia Maryja.

O tym, że list jest przygotowywany, poinformował abp Tadeusz Gocłowski. - Powstał specjalny zespół. Tyle tylko mogę potwierdzić, że powołano zespół, i że on opracuje tekst, który zostanie przesłany - stwierdził arcybiskup.

Biskupi rozwiązują problem od 16 lat, odkąd to radio istnieje Gocłowski o radiu maryja

Pod pomysłem wysłania listu do o. Tobina podpisuje się bp Tadeusz Pieronek: - Jeżeli byłby taki zamiar, ja byłbym za tym. Jego zdaniem, wysłanie listu do o. Tobina nie jest najbardziej radykalnym sposobem, ale na pewno krokiem we właściwym kierunku.

Podział biskupów ws. Radia Maryja istnieje

To jest po prostu dalszy ciąg nagonki na Radio Maryja. Tych ataków będzie coraz więcej. Sądzę, że sytuacja polityczna też temu sprzyja, bo wszyscy boją się, że jeżeli Radio Maryja będzie dynamiczne, to może zbyt wyraźnie stać w obronie życia. dyd

O liście do generała zakonu pisała dzisiejsza "Rzeczpospolita". Według gazety, podczas sobotniego posiedzenia Rady Stałej Episkopatu i biskupów diecezjalnych starły się dwa obozy. Część zgromadzonych na Jasnej Górze hierarchów, m.in. abp. Tadeusz Gocłowski, postulowało odwołanie o. Tadeusza Rydzyka z funkcji dyrektora Radia Maryja i poproszenie o pomoc Watykanu.

Druga grupa, reprezentowana m.in. przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, broniła toruńskiego radia i ojca dyrektora. Ważna dla stanowiska biskupów była wypowiedź kardynała Stanisława Dziwisza, który wsparł obóz postulujący definitywne rozwiązanie problemu. W głosowaniu ta opcja zwyciężyła.

Biskupi diecezjalni zgodzili się, by wystosować do generała redemptorystów Józefa Tobina list z wnioskiem o odwołanie o. Tadeusza Rydzyka z funkcji dyrektora radia. Nie jest wykluczone, że wniosek dotyczyć będzie całego zarządu radia. Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie on sformułowany i przekazany do Rzymu.

Ksiądz Henryk Zieliński z tygodnika "Idziemy" zwraca uwagę, że biskupi nie mogą wyprzedzać prokuratury. Dodaje, że należy oddzielić sprawę Radia Maryja od sprawy ojca Rydzyka. Polacy nie chcą by o. Rydzyk kierował Radiem Maryja "Rzeczpospolita" opublikowała też wyniki sondażu GfK Polonia, która zapytała "Czy ojciec dyrektor powinien nadal kierować Radiem Maryja?".

Ks. Henryk Zieliński z tygodnika "Idziemy"
Ks. Henryk Zieliński z tygodnika "Idziemy"TVN24
 
Wyniki sondażu opublikowała "Rzeczpospolita" 

Odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 51 proc. pytanych, a "raczej nie" - 15 proc. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak" uzyskały po 10 proc. 14 proc. ankietowanych nie wiedziało, jak odpowiedzieć.

Wśród osób pomiędzy 18. a 29. rokiem życia aż 77 proc. uważa, że o. Rydzyk nie powinien kierować Radiem Maryja, za jest w tej grupie 16 proc. Najwięcej osób - 29 proc. - nadal widzi o. Rydzyka na tym stanowisku w grupie 60 i więcej lat, przeciw jest tu 54 proc.

Źródło: "Rzeczpospolita", PAP

Pozostałe wiadomości