TVN24 | Polska

"Trzeba skutecznie działać". Opozycja chce rozpatrzenia projektu ustawy w sprawie koronawirusa

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
TVN24
Budka o projekcie nowelizacji ustawy w sprawie koronawirusa TVN24
wideo 2/22
TVN24Budka o projekcie nowelizacji ustawy w sprawie koronawirusa

Już 14 lutego klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy, która daje rządowi narzędzia do tego, by skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa - powiedział w czwartek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Dodał, że jego klub oczekuje, że projekt ten znajdzie się w porządku obrad ewentualnego specjalnego posiedzenia Sejmu, o którym ma zdecydować w czwartek prezydium tej izby.

NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

W czwartek na konferencji w Sejmie przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka przypomniał, że "już 14 lutego klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy, która daje rządowi narzędzia do tego, by skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się tego wirusa".

- To jest nowelizacja ustawy, która dotyczy chorób zakaźnych i która daje możliwości skutecznego separowania osób chorych i podejrzanych o zakażenie od osób zdrowych - uściślił.

- Przed chwilą na posiedzeniu Senatu minister zdrowia poinformował, że w Polsce istnieje 47 podejrzeń przypadków zakażenia tym wirusem. To bardzo ważne, żeby zarówno osoby, u których istnieje to podejrzenie, ale również osoby im najbliższe, osoby, z którymi miały kontakt, lekarze i opinia publiczna, miały rzetelne, prawdziwe i szybkie informacje o tym, czy wykryto tego typu przypadki w Polsce - kontynuował szef PO.

Budka: oczekujemy, że w porządku ewentualnych obrad specjalnego posiedzenia Sejmu znajdzie się nasz projekt ustawy

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała na czwartek na godzinę 14.00 Prezydium Sejmu, w sprawie wniosku prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącego specjalnego posiedzenia Izby, na którym rząd przedstawi informacje na temat koronawirusa.

- Posłowie i posłanki Koalicji Obywatelskiej zjawią się w przyszłym tygodniu na posiedzeniu nadzwyczajnym, jeżeli będzie taka wola ze strony większości parlamentarnej, ale oczekujemy - i dzisiaj na Prezydium Sejmu to będzie mówić pani marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska - żeby w ewentualnym posiedzeniu, w porządku obrad znalazł się właśnie ten projekt ustawy - przekazał Budka.

Przekonywał, że "trzeba skutecznie działać". - Należy podejmować określone rozwiązania legislacyjne, a nie spotykać się tylko dlatego, że ktoś chce porozmawiać bądź próbuje wpisać te trudne wydarzenia w kalendarz polityczny - dodał.

Budka: oczekujemy, że w porządku ewentualnych obrad specjalnego posiedzenia Sejmu znajdzie się nasz projekt ustawy TVN24

Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: