"Klub nie będzie brał udziału w próbie łamania konstytucji"

Polska

Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowski kandydatami PiS do TK (05.11.19)Fakty po południu
wideo 2/35

Koalicja Obywatelska nie będzie zgłaszać kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ trzy miejsca są tam dawno obsadzone i zgłaszanie kolejnych kandydatów tylko utrwalałoby stan niezgodności z konstytucją - poinformował na czwartkowej konferencji przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

- Klub Koalicji Obywatelskiej nie będzie brał udziału w żadnej kolejnej próbie łamania konstytucji i w żadnym nielegalnym wyborze sędziów do Trybunału Konstytucyjnego - stwierdził Budka.

Zdaniem szefa klubu Koalicji Obywatelskiej "bardzo łatwo przywrócić jest stan zgodności, jeśli prezydent Andrzej Duda odbierze przyrzeczenie od trzech legalnie wybranych sędziów".

- Chcemy podkreślić, że dzisiaj każdy, kto będzie chciał przyłożyć rękę do stanu niezgodnego z konstytucją, będzie tak naprawdę utrwalał ten stan, który pogłębia problemy Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył Budka.

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, których kadencja trwa dziewięć lat. 3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK wybranych w czasach rządów PO-PSL: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

Pawłowicz, Piotrowicz i Chojna-Duch kandydatami PiS

Kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego zgłoszonymi na ich miejsce 4 listopada (30 dni przed upływem kadencji) są byli posłowie tej partii Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz oraz była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

Z powodu rozpoczęcia nowej kadencji Sejmu kluby mają jeszcze możliwość zgłaszania kandydatów, choć do 3 grudnia zostało mniej niż 30 dni.

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej nawiązał do wyboru trzech sędziów w 2015 r., którzy w myśl orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. wybrali zostali przez Sejm VII kadencji legalnie, ale prezydent Andrzej Duda nie przyjął od nich przysięgi. To Roman Hauser, Krzysztof Ślebzak i Andrzej Jakubecki. Sejm VIII kadencji wybrał na ich miejsce innych sędziów, którzy zostali zaprzysiężeni jeszcze przed werdyktem TK.

Autor: KB/adso/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24