Polska

Wojciech Bojanowski laureatem Konkursu Dziennikarskiego imienia Krystyny Bochenek

Polska

Wojciech Bojanowski laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego imienia Krystyny Bochenek
Wojciech Bojanowski laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego imienia Krystyny Bochenektvn24
wideo 2/5

Reporter TVN i TVN24 Wojciech Bojanowski i związany z TVP Katowice dziennikarz i reżyser Wojciech Królikowski zwyciężyli w siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego imienia Krystyny Bochenek. Konkurs upamiętnia tragicznie zmarłą wicemarszałek Senatu, a także ma promować województwo śląskie.

Wojciech Bojanowski został nagrodzony za wyemitowany w maju ubiegłego roku w TVN24 reportaż "Śmierć w komisariacie", opowiadający historię śmierci Igora Stachowiaka.

ZOBACZ REPORTAŻ "ŚMIERĆ W KOMISARIACIE"

Wojciech Królikowski otrzymał nagrodę za film "Mój Niemandsland", będący "plastyczną biografią" Janoscha (Horsta Eckerta) - pochodzącego z Zabrza niemieckojęzycznego pisarza, jednego z najbardziej znanych twórców literatury dziecięcej.

- Zwycięskie prace mają dużą wartość społeczną i artystyczną. Obie wymagały ogromnej i rzetelnej pracy oraz dokumentacji. Są też interesujące dla każdego odbiorcy, nie tylko dla wąskiej grupy zainteresowanych - argumentowała przewodnicząca kapituły konkursu prof. Krystyna Doktorowicz.

Wojciech Bojanowski nie mógł osobiście odebrać nagrody. Przesłał z Moskwy film z podziękowaniami.

Wojciech Bojanowski o otrzymanej nagrodzie i swoim reportażu
Wojciech Bojanowski o otrzymanej nagrodzie i swoim reportażutvn24

108 zakwalifikowanych materiałów

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2017 roku. Do głównej kategorii konkursu zakwalifikowano 108 materiałów dziennikarskich: 26 telewizyjnych, 38 prasowych, 31 radiowych oraz 13 internetowych. Spośród nich kapituła nominowała osiem najlepszych - zwyciężyły dwa.

Wśród nominowanych znaleźli się także: Dorota Jaśkiewicz-Łebek (Program I Polskiego Radia), za reportaż "Urszula", Ewelina Kosałka-Passia (Polskie Radio Katowice) za "Między schodami", Ewa Niewiadomska (Polskie Radio Katowice) za reportaż "Kieślowski i inni", Agnieszka Pastor i Katarzyna Głowacka z portalu Silesion.pl za materiał "Paradocs: na szychtę kolejką Balkan", Violetta Rotter-Kozera z TVP Katowice za reportaż "Wojciech Kilar – między awangardą a Hollywood" oraz Wojciech Skowroński (Polskie Radio Katowice) za "Trzecie serce".

Konkurs w hołdzie Krystynie Bochenek

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego imienia Krystyny Bochenek jest promocja regionu, a także upamiętnienie tej śląskiej dziennikarki znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Konkurs ma charakter otwarty, a związek prac z problematyką woj. śląskiego może być zarówno dosłowny, jak i uniwersalny, wieloaspektowy, i nie musi być tematem głównym.

Wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Przez wiele lat była dziennikarką Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła m.in. z przedsięwzięć promujących zdrowie i piękną polszczyznę.

Autor: ads\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości