TVN24 | Polska

Wypadek w kopalni w Bogdance. Przysypało czterech górników, jeden z nich nie żyje

TVN24 | Polska

Autor:
mag,ft/
tam
Źródło:
PAP
Do zdarzenia doszło w Bogdance
Do zdarzenia doszło w BogdanceGoogle Earth
wideo 2/6
mapa googleDo zdarzenia doszło w Bogdance

W środę rano doszło do wypadku w kopalni we wsi Bogdanka na Lubelszczyźnie. Przysypanych zostało czterech górników. Jeden z nich, 35-latek, zmarł. Pozostali trzej zostali przetransportowani na powierzchnię, dwóch z nich trafiło do szpitala. Dyrekcja kopalni przekazała, że do wypadku doszło w czasie udrażniania zbiornika retencyjnego, z którego niekontrolowanie wydostało się około 400 ton urobku. Śledztwo w sprawie wypadku wszczęła prokuratura.

Prezes Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A. Artur Wasil na konferencji prasowej przed siedzibą spółki potwierdził, że w środę około godziny 8 doszło w kopalni do wypadku, w którym zginął 35-letni górnik. Mężczyzna pracował w górnictwie od 10 lat, z czego 8 lat w Bogdance. Jak zaznaczył prezes, górnik był dobrze ocenianym pracownikiem.

- Jarosław pracował przy udrażnianiu zbiornika retencyjnego. To są prace szczególnie niebezpieczne, które opisane są instrukcją. Podczas udrażniania do przestrzeni wyrobiska pod zbiornik wydostało się 400 ton urobku. Doszło do niekontrolowanego wdarcia się tego urobku do przestrzeni wyrobiska. I niestety nasz pracownik został pochwycony i uwięziony w tej masie skalnej - wyjaśnił Wasil, dodając, że do wypadku doszło na głębokości 960 metrów.

Jak przekazał, dwóch pozostałych pracowników przebywa obecnie w szpitalu. Ich stan jest określany jako dobry. Czwartemu górnikowi, który uczestniczył w wypadku, nic się nie stało.

Spółka Bogdanka jest jedną z największych kopalń węgla kamiennego w PolsceLubelski Węgiel Bogdanka S.A.

"Ostatni wypadek śmiertelny w kopalni miał miejsce w 2017 roku"

Jak przekazał dyrektor techniczny kopalni Sławomir Karlikowski, w początkowej fazie do akcji ratowniczej zostały skierowane dwa zastępy ratowników górniczych z LW "Bogdanka" oraz wszyscy pracownicy z okolicznych stanowisk pracy, w sumie ponad 180 osób.

Prezes Artur Wasil zapewnił, że wypadek w Bogdance nie miał nic wspólnego ze zdarzeniami, które miały miejsce ostatnio na Śląsku. - Nie był to wybuch metanu, wybuch pyłu węglowego, ani tąpnięcie - dodał.

- Ostatni wypadek śmiertelny w naszej kopalni miał miejsce w 2017 roku. Z kolei wypadek ciężki w 2018 roku. Od 2018 roku do dziś nie mieliśmy żadnych wypadków ciężkich ani śmiertelnych - precyzował prezes.

Rodzina zmarłego została objęta opieką psychologiczną. Spółka zapewniła również o swojej pomocy finansowej.

Prokuratura prowadzi dochodzenie

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie śmiertelnego wypadku pod ziemią w kopalni Bogdanka. - Wstępnie śledztwo prowadzone jest w kierunku katastrofy w postaci osunięcia się gruntu i wypadku przy pracy - przekazała Kępka.

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. jest jednym z producentów węgla kamiennego w Polsce. Kopalnia położona jest na terenie gminy Puchaczów w powiecie łęczyńskim. Sprzedawany przez spółkę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu. Odbiorcami spółki są w głównej mierze firmy przemysłowe, przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag,ft/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

Pozostałe wiadomości