Bobrowniki. Szef MSWiA zawiesza ruch na polsko-białoruskim przejściu granicznym

Autor:
js/kg
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Przejście graniczne w Bobrownikach. Szef MSWiA zawiesza ruch
Przejście graniczne w Bobrownikach. Szef MSWiA zawiesza ruch tvn24
wideo 2/7
tvn24 Przejście graniczne w Bobrownikach. Szef MSWiA zawiesza ruch

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zdecydował o zawieszeniu od 10 lutego do odwołania ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach z uwagi "na ważny interes bezpieczeństwa państwa". Kamiński poinformował jednocześnie, że w związku z uchwałą Sejmu w sprawie Andrzeja Poczobuta polecił podległym mu służbom "przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Łukaszenki odpowiedzialnych za represje wobec Polaków na Białorusi". Po południu rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował, że polski charge d'affaires w Mińsku Marcin Wojciechowski został wezwany do białoruskiego resortu spraw zagranicznych.

"Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania od 10 lutego br. od godz. 12:00 ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach" - przekazał w czwartek rano na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Poinformował jednocześnie, że w związku z uchwałą Sejmu w sprawie Andrzeja Poczobuta polecił podległym mu służbom "przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Łukaszenki odpowiedzialnych za represje wobec Polaków na Białorusi".

Lista sankcyjna funkcjonuje na podstawie przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Na liście zamieszczani są ci, którzy wspierają rosyjską agresję na Ukrainie lub naruszenia praw człowieka i represje w Rosji i na Białorusi. Listę sankcyjną MSWiA opublikowało pod koniec kwietnia ubiegłego roku.

Po południu rzecznik polskiego resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina poinformował, że do białoruskiego MSZ został wezwany charge d'affaires ambasady Polski w Mińsku Marcin Wojciechowski.

Przejście graniczne w Bobrownikach

Znajdujące się w województwie podlaskim osobowo-towarowe przejście graniczne Bobrowniki-Bierestowica od listopada 2021 roku było jedynym w Podlaskiem drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy z Białorusią.

Jak przekazała Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka prasowa straży granicznej por. Anna Michalska, pozostaje zamknięte przejście w Kuźnicy i w Połowcach na odcinku Podlaskiego Oddziału SG, natomiast na odcinku Nadbużańskiego Oddziału SG ciągle pozostaje zamknięte przejście w Sławatyczach.

- W tej chwili na odcinku granicy z Białorusią działa przejście graniczne w Terespolu, które otwarte jest dla ruchu osobowego oraz przejście Kukuryki-Koroszczyn dla ruchu towarowego. Przejście to jest obsługiwane przez funkcjonariuszy straży granicznej w Terespolu. W tej chwili nie ma tam kolejek - powiedziała Michalska.

W ubiegłym roku na przejściu w Bobrownikach odprawiono w obu kierunkach ponad 1,2 mln osób.

Andrzej Poczobut - więzień polityczny

Sejm przez aklamację przyjął w środę uchwałę, w której potępił polityczny wyrok sądu w Grodnie skazujący Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia. "Wyrok ten stanowi kulminację trwających od początku 2021 roku represji władz białoruskich wymierzonych w mniejszość polską na Białorusi" - napisali posłowie.

"Sejm RP domaga się, aby ci, którzy reprezentowali aparat represji władz białoruskich: sędziowie, prokuratorzy, urzędnicy oraz osoby biorące udział w prześladowaniach Andrzeja Poczobuta i naszych rodaków na Białorusi zostali niezwłocznie objęci przez Polskę i UE sankcjami personalnymi" - czytamy.

Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Poczobut przebywa za kratami od blisko dwóch lat.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/kg

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości