Błaszczak: prezes TK jak polityk PO, zaczyna stawiać warunki

Polska

Mariusz Błaszczak o propozycji prezesa TKtvn24
wideo 2/35

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zachowuje się jak polityk PO i zaczyna stawiać warunki - stwierdził w "Kontrwywiadzie" RMF FM szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Zapowiedział, że to "dobra propozycja" premier Beaty Szydło, która zostanie dzisiaj przedstawiona na spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych, zakończy pat w TK.

Prezes TK Andrzej Rzepliński przedstawił swoją propozycję wyjścia z kryzysu w Trybunale. Zaproponował, by trzej wybrani sędziowie, których nie zaprzysiągł prezydent, zastąpili w TK tych, których kadencje kończą się w najbliższym czasie.

W kwietniu dobiega kadencja Mirosława Granata, w grudniu 2016 r. Rzeplińskiego.

Błaszczak: prezes TK "tworzył pole konfliktu"

W czwartek do tej propozycji odniósł się szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W "Kontrwywiadzie" RMF FM skrytykował ją i stwierdził, że decyzja ws. sposobów wyjścia z pata należy do parlamentu, a nie prezesa TK.

- O tym jak z tego pata wyjdziemy, będzie stanowił Sejm. Jest propozycja, jest wyciągnięta ręka ze strony PiS. Mówiła o tym pani premier Beata Szydło i to jest bardzo dobra propozycja. Dlatego, że ona daje gwarancję przewagi opozycji w TK - powiedział Błaszczak.

Zdaniem Błaszczaka, Rzepliński "poczuwa się do roli polityka PO" i "zaczyna stawiać warunki". Stwierdził, że prezes TK nie przedstawia propozycji kompromisu, lecz "wręcz przeciwnie", "tworzył pole konfliktu".

Autor: pk/ja / Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk / Wikipedia ( CC BY-SA 3.0 PL )

Raporty: