Błaszczak: Polska znalazłaby się w takiej sytuacji, jak Francja, gdyby nie zmiana rządu

Błaszczak: Polska znalazłaby się w takiej sytuacji, jak Francja, gdyby nie zmiana rządu
Błaszczak: Polska znalazłaby się w takiej sytuacji, jak Francja, gdyby nie zmiana rządu
tvn24
tvn24Mariusz Błaszczak był gościem "Piaskiem po oczach"

Francja jest w dużo trudniejszej sytuacji niż Polska. Polska by się znalazła w takiej sytuacji, gdyby nie zmiana rządu. Już mielibyśmy tysiące imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, bo tak zdecydowała koalicja PO-PSL - powiedział w "Piaskiem po oczach" minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA skomentował swoją wcześniejszą wypowiedź dotyczącą ataku w Nicei. - Jakie wnioski zostały wyciągnięte po zamachach w Paryżu? Otóż zorganizowano marsze, malowano kwiatki na chodnikach, w różne kolory, kredkami o kolorach całej tęczy. Dla mnie to jest nawiązanie do LGBT bardzo wyraźne - powiedział wcześniej w piątek Błaszczak. W "Piaskiem po oczach" nawiązał do tych słów. - Jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo Polski i Polaków. Stoję na straży bezpieczeństwa w naszym kraju. Nie będę doradzał francuskim służbom. Rzeczywiście Francja jest w dużo trudniejszej sytuacji niż Polska. Polska by się znalazła w takiej sytuacji, gdyby nie zmiana rządu. Już mielibyśmy tysiące imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, bo tak zdecydowała koalicja PO-PSL - powiedział. Szef MSWiA ocenił, że rząd PO-PSL był na dobrej drodze do popełnienia tych samych błędów, co inne państwa zachodnie. Błaszczak zaznaczył, że nie chodzi mu o narodowość uchodźców, ale o kulturę i doświadczenia, co można zaobserwować na zachodzie Europy. - Przybysze z Afryki i Bliskiego Wschodu po prostu się nie integrują. To jest fakt - ocenił.

"Podstawą naszej kultury jest chrześcijaństwo"

W opinii szefa MSWiA praźródłem ataku w Nicei jest polityka multikulti i poprawność polityczna. - W Wielki Czwartek, po zamachu terrorystycznym w Brukseli, było posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych państw UE. Byłem tam, był tam pan Frans Timmermans, ten Holender, który nas poucza w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Otóż ten pan powiedział, że zastanawia się, dlaczego ludzie urodzeni w Europie, którzy są potomkami imigrantów z Afryki Północnej, nie szanują wartości europejskich. Ja go zapytałem, co rozumie pod pojęciem wartości europejskich. Nie było odpowiedzi - powiedział Błaszczak.

"Podstawą naszej kultury jest chrześcijaństwo"
"Podstawą naszej kultury jest chrześcijaństwo"tvn24

- Podstawą wartości europejskich i naszej kultury jest chrześcijaństwo. Należy wrócić do źródeł. Metoda "jakoś to będzie" jest błędna. Teraz góruje poprawność polityczna, żeby nie łączyć terroryzmu z ideologią. Przybysze z Afryki Północnej nie szanują tych wartości, mało tego - to jeszcze swoją wrażliwość narzucają - mówił Błaszczak. - Problem polega na braku integracji. Metoda multikulti jest błędna. Te kultury nie będą ze sobą współistniały. Zamachy dwukrotne w Paryżu, w Brukseli i w Nicei pokazują, że nie będą - stwierdził. - Jak było po zamachach? Wszyscy obwoływali się Francuzami, paryżanami, brukselczykami. Potem podświetlono wieżę Eiffla na trzy kolory, na Facebooku zmieniano zdjęcia. A później wszystko wróciło do stanu poprzedniego i mówiono, że multikulti wzbogaca. Przekonały się o tym panie w sylwestrową noc w Kolonii, jak zostały "wzbogacone" przez przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki - ironizował minister, nawiązując do napaści seksualnych w Niemczech. - Oni nie integrują się z kulturą europejską. Jaka jest odpowiedź Zachodu? Porzućmy naszą kulturę europejską, to może druga strona ustąpi. Okazuje się, że nie, giną ludzie - przekonywał.

"Ktoś z KE chce nam narzucić przyjmowanie imigrantów, abyśmy płacili za błędy innych"
"Ktoś z KE chce nam narzucić przyjmowanie imigrantów, abyśmy płacili za błędy innych"tvn24

"Reakcją na zamach nie może być płacz"

Błaszczak podkreślił, że reakcją na zamach nie może być płacz szefowej unijnej dyplomacji (Federica Mogherini płakała po zamachu w Brukseli). - Tego mogę spodziewać się po rodzinie, bliskich (ofiar - red.), ale nie po władzy, która ma stać na straży bezpieczeństwa obywateli, a nie zalewać się łzami - ocenił. - Proszę się wczuć w człowieka, który jest terrorystą, który jest gotów poświęcić swoje życie, a tak jest w przypadku terrorystów islamskich. Co on sobie pomyśli o takiej władzy, co on sobie pomyśli o pani Mogherini? Czy to go odstraszy? Chodzi o postawę władzy, władza nie może być rozbeczana. Władza powinna stać na straży porządku i wolności i bezpieczeństwa obywateli - powiedział Błaszczak.

- Można zamknąć oczy, można powiedzieć, że jakoś to będzie. Niech będą te marsze, niech będzie minuta ciszy, ale czy to rozwiąże problem? Nie - przekonywał.

Błaszczak ocenił, że wraz z kolejnymi falami migracji proponowane przez Komisję Europejską metody relokacji doprowadzą do podwojenia liczby wyznawców islamu w Europie. Przekonywał, że ktoś z KE chce narzucić Polsce przyjmowanie imigrantów, aby ta płaciła za błędy innych. Podkreślił, że uchodźcom powinno pomagać się w miejscach, skąd uciekają.

"Reakcją na zamach nie może być płacz"
"Reakcją na zamach nie może być płacz"tvn24

"ŚDM będą bezpieczne"

Minister spraw wewnętrznych i administracji zapewnił także, że zaplanowane na koniec lipca Światowe Dni Młodzieży są bezpieczne, a Polska jest bezpiecznym krajem. - Służby zgodnie dziś stwierdziły, że nie ma zagrożenia terrorystycznego - zaznaczył Błaszczak.

- Nie mamy siedmiu milionów ludności, która nie integruje się z całą resztą. Nie oderwaliśmy się od korzeni naszej cywilizacji i to jest wartość - podkreślił.

Błaszczak: pomagajmy uchodźcom na miejscu
Błaszczak: pomagajmy uchodźcom na miejscutvn24

Atak w Nicei

W czwartkowy wieczór w Nicei na nadmorską promenadę, na której zgromadzili się mieszkańcy i turyści, aby oglądać pokaz fajerwerków z okazji Dnia Bastylii, wjechała rozpędzona ciężarówka. Napastnik przejechał dwa kilometry taranując ludzi. MSW Francji potwierdziło, że kierowca został zastrzelony przez policję. Zginęło ponad 80 osób, a około 200 jest rannych. Wielu poszkodowanych wciąż walczy o życie.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "PIASKIEM PO OCZACH"

Autor: kło//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości