TVN24 | Polska

"Przepraszamy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, za prywatę, partyjniactwo, agresję"

TVN24 | Polska

Autor:
ads//rzw
Źródło:
PAP

Akt ponownego zawierzenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa ogłosili w piątek polscy biskupi. "Przepraszamy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, popełnione przez duchownych. Uwolnij nas od wzajemnej nienawiści i pogardy, od ducha niezgody i raniących podziałów" - napisali. Akt odczytał przewodniczący episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki. Znalazła się w nim także deklaracja: "Przepraszamy za brak szacunku dla życia, także tego najsłabszego, ukrytego pod sercem matki".

W piątek w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie odbyła się uroczystość zawierzenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Treść aktu odczytał w imieniu Kościoła i narodu polskiego arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Przepraszamy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich"

"Podobnie jak nasi przodkowie u progu niepodległości, tak i my polecamy Ci dzisiaj Kościół i Ojczyznę, dziękując za dar wolności. Oddając się Twojemu Najświętszemu Sercu, prosimy: Przyjdź królestwo Twoje! A w ślad za świętym Janem Pawłem II wołamy: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" - napisali biskupi.

Częścią aktu było przeproszenie za popełnione grzechy. "Przepraszamy za brak szacunku dla życia, także tego najsłabszego, ukrytego pod sercem matki. Przepraszamy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, popełnione zwłaszcza przez niektórych duchownych i związane z tym grzechy zaniedbania ich przełożonych. Przepraszamy za nałogi i uzależnienia, za prywatę, partyjnictwo, agresję i niezdolność do dialogu. Przepraszamy za brak czci dla tego co święte, w tym próby instrumentalnego traktowania religii" - wyliczyli.

"Powierzamy Ci całe nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne"

Biskupi prosili o łaskę nawrócenia i pokuty. "Uwolnij nas od wzajemnej nienawiści i pogardy, od ducha niezgody i raniących podziałów. Daj nam światłe oczy serca, abyśmy przestali dostrzegać w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników - w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska" - głosi akt. "W trudnym czasie pandemii poprowadź nas ku chorym i starszym oraz tym, którzy opłakują swoich zmarłych. Otwórz nasze serca na tych, którzy zostali boleśnie zranieni we wspólnocie Kościoła, aby dzięki Twojej łasce ich rany się zagoiły i aby ponownie zaznali pokoju" - podkreślono.

W akcie duchowni proszą o jedność i odnowę polskich rodzin, "aby były ogniskami miłości i pokoju, wolnymi od zdrady, agresji i przemocy, otwartymi na przyjęcie nowego życia oraz zdolnymi do przekazu wiary nowym pokoleniom" i o otwarcie serc młodych ludzi, by ich entuzjazm i wiara odnawiały Kościół. "Powierzamy Ci całe nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne, które pragniemy oprzeć na trwałych zasadach Ewangelii" - napisali biskupi.

Akt zawierzenia Najświętszemu Sercu

Akt ponownego zawierzenia narodu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa był odczytywany w piątek przez kapłanów we wszystkich parafiach w Polsce.

Od piątku w Kalwarii Zebrzydowskiej trwa 389. Zebranie Plenarne KEP. Wśród tematów, które poruszają biskupi są beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, zaplanowana jesienią wizyta ad limina Apostolorum w Watykanie i kierunki duszpasterstwa po pandemii i trudności, z którymi borykają się współczesne rodziny.

Autor:ads//rzw

Źródło: PAP