Polska

Biskupi: Przekazujcie narządy do przeszczepów

Polska

TVN24.plBiskupi apelują do wiernych o wyrażanie woli przeszczepu

- Nie zapominajcie, że organy wewnętrzne pobrane od waszych zmarłych bliskich mogą pozwolić cieszyć się życiem osobom oczekującym na przeszczepy - zwracają się do wiernych polscy biskupi w liście pasterskim, który ma być odczytany we wszystkich kościołach w przyszłą niedzielę.

- Decyzja oddania własnego narządu, np. nerki, czy zgoda na pobranie organów z ciała zmarłej bliskiej osoby nie jest łatwa. Jednak od tej decyzji często zależy uratowanie czyjegoś życia - napisali biskupi w liście. Jednocześnie przypomnieli słowa Jana Pawła II z encykliki "Evangelium vitae", w której papież napisał, że na heroizm naszej codzienności składają się małe lub wielkie gesty bezinteresowności, umacniające kulturę życia. - Pośród tych gestów na szczególne uznanie zasługuje oddawanie organów, zgodnie z wymogami etyki, w celu ratowania zdrowia, a nawet życia chorym, pozbawionym niekiedy wszelkiej nadziei - czytamy.

Biskupi przypominają, że ponad milion ludzi na świecie, a kilkanaście tysięcy w Polsce, żyje dziś dzięki temu, że ktoś wielkodusznie wyraził zgodę na pobranie jego organów w sytuacji, gdy nastąpiła gwałtowna śmierć na skutek wypadku.

Zdaniem hierarchów, bez możliwości pozyskiwania organów medycyna transplantacyjna nie może pomagać ludziom chorym. - Jej dokonania zależą od postaw poszczególnych ludzi, a także od zrozumienia wagi problemu przez społeczeństwo i od tworzenia atmosfery zaufania. Wydarzenia, które podważają to zaufanie, powodują spadek liczby przeszczepów, a w konsekwencji przyczyniają się do śmierci kolejnych osób, które mogłyby żyć - głosi list.

W ocenie duchownych, na uznanie zasługuje fakt, że lekarze transplantolodzy, świadomi trudnych problemów związanych z realizowaniem misji ratowania życia ludzkiego, starają się różnymi drogami docierać do społeczeństwa, by przełamywać bariery niewiedzy i nieufności. Przypominają zarazem o obowiązującej zawsze zasadzie obrony życia – zarówno dawcy, jak i biorcy.

Hierarchowie apelują też do ludzi mediów, aby przyczynili się do współtworzenia odpowiedniego klimatu sprzyjającego lepszemu zrozumieniu kwestii przeszczepów i kształtowaniu postaw otwartych na pomoc potrzebującym.

W swoim nauczaniu Kościół podkreśla, że ciału zmarłego człowieka należy się szacunek, pobranie zaś narządu po śmierci człowieka nie narusza jego godności ani żadnych praw osoby ludzkiej. Kościół apeluje, aby w rozwiązywaniu tego doniosłego problemu były respektowane normy etyczne i medyczne.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości