Polska

Biskupi: In vitro, to wyrafinowana aborcja

Polska

Aktualizacja:
TVN24Ojciec Andrzej Rębacz o liście polskich biskupów

"To rodzaj wyrafinowanej aborcji" - tak o metodzie zapłodnienia in vitro pisze w liście do polskich parlamentarzystów Rada Episkopatu Polski do spraw Rodziny. To reakcja biskupów na zapowiedzi rządu o możliwości finansowania tej metody przez NFZ.

Biskupi w swoim liście przypominają nauczanie Kościoła i Jana Pawła II "o niegodziwości i niedopuszczalności metody in vitro". Podkreślają także, że "przy każdej próbie w tej metodzie giną liczne embriony – jest to rodzaj wyrafinowanej aborcji" - piszą.

Ponadto - według Rady Episkopatu - "każde dziecko ma prawo zrodzić się z miłosnego aktu małżeńskiego jego rodziców". Biskupi w liście zwracają też uwagę na to, że "dziecko nie jest rzeczą i nawet przyszli rodzice nie mogą powiedzieć, że mają do niego prawo, zwłaszcza, że to 'prawo' jest zawsze okupione śmiercią jego braci i sióstr".

Finansowanie przez państwo zabiegów in vitro zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz. Poparł ją premier Donald Tusk. Jak zapowiadał m.in. abp Sławoj Leszek Głódź, Kościół chce przekonywać rząd do zmiany stanowiska. Kościół jest zdecydowanie przeciwny zapłodnieniu in vitro. Abp Kazimierz Nycz powiedział wprost, że "jest ona nie do przyjęcia".

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24