Polska

Biskupi dziękują za poparcie projektu komitetu #ZatrzymajAborcję

Polska

Sejmowe głosowania nad projektami obywatelskimi odbyły się w środętvn24
wideo 2/5

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wyraża wdzięczność za przegłosowanie w Sejmie projektu inicjatywy ustawodawczej zaostrzającej prawo aborcyjne. Hierarchowie podziękowali organizatorom komitetu "Zatrzymaj aborcję", wolontariuszom zbierającym podpisy, obywatelom, którzy podpisali się pod projektem oraz posłom, którzy za nim głosowali.

"W imieniu Konferencji Episkopatu Polski dziękujemy organizatorom obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej 'Zatrzymaj aborcję', wolontariuszom zbierającym podpisy, 830 tysiącom obywateli, którzy podpisali się pod tym projektem oraz wszystkim posłom, którzy - głosując za życiem - udzielili poparcia temu obywatelskiemu projektowi ustawy" - głosi komunikat prezydium KEP.

Biskupi proszą o modlitwę

W opublikowanym w czwartek komunikacie biskupi wyrażają nadzieję, że "wkrótce zostaną zwiększone gwarancje ochrony życia najsłabszych przez powstrzymanie aborcji eugenicznej".

"Kilka dni temu Ojciec Święty Franciszek - przemawiając do dyplomatów z całego świata - powiedział, że po siedemdziesięciu latach od przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka wciąż są łamane prawa podstawowe. Przede wszystkim - podkreślił papież - prawo do życia, wolności i nienaruszalności każdej osoby ludzkiej. Nasze prawa naruszają nie tylko wojny, czy przemoc. W naszych czasach pojawiają się formy bardziej subtelne: myślę przede wszystkim o niewinnych dzieciach, odrzuconych jeszcze zanim się urodzą; czasem niechcianych, tylko dlatego, że są chore, czy zdeformowane, albo z powodu egoizmu dorosłych" - czytamy w komunikacie prezydium KEP.

W kontekście trwających prac nad wspomnianym obywatelskim projektem ustawy, biskupi proszą o modlitwę w intencji ochrony prawa do życia.

Głosowania w Sejmie

Komunikat został podpisany przez przewodniczącego KEP arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolitę krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego i sekretarza generalnego KEP biskupa Artura Mizińskiego.

W środowym głosowaniu Sejm zadecydował o skierowaniu propozycji przygotowanej przez Komitet Obywatelski #ZatrzymajAborcję do dalszych prac sejmowych. Projekt zakłada wyeliminowanie możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

Jednocześnie posłowie odrzucili drugi projekt obywatelski - skierowany przez komitet "Ratujmy Kobiety 2017", który postulował liberalizację prawa aborcyjnego w Polsce, a także powszechny dostęp do edukacji seksualnej i antykoncepcji.

"To, co się wczoraj wydarzyło jest absolutnym skandalem"tvn24

Autor: azb//now / Źródło: PAP