Biskupi do rodziców: pilnujcie, czego szkoła uczy wasze dzieci

tvn24 | sxc.huDuchowni podkreślają, że szkoła powinna wspierać rodziców w wychowaniu

Z apelem do polskich rodzin i szkół, by wychowywały do wartości, zwracają się biskupi polscy w liście pasterskim, opublikowanym z okazji III Tygodnia Wychowania. List ma być odczytany w niedzielę w kościołach na terenie całej Polski.

Hierarchowie zwracają się z apelem do rodziców, by czuwali nad tym, co szkoła przekazuje ich dzieciom.

Biskupi, przed rozpoczęciem roku szkolnego, w publikowanym liście, zwracają szczególną uwagę na potrzebę wychowania do wartości. Jako jego podstawę wskazują pokorę, która "jest przeciwieństwem pychy czyli przesadnego skupienia na sobie i umożliwia budowanie bezinteresownych, pozytywnych relacji z drugim człowiekiem".

Rodzina kształtuje dziecko

W ocenie hierarchów, pokora oraz związane z nią cechy, takie jak: dobroć, cierpliwość, gotowość do wybaczania czy wierność są dziś szczególnie zagrożone "wszechobecną agresją, brutalnością słów i zachowań, a także bezwzględną walką o własne korzyści". Wskazują również na to, że "brak wychowania do podstawowych wartości prowadzi często do utraty sensu i celu życia, a nawet do relatywizmu moralnego".

Biskupi podkreślają, że wychowanie do wartości rozpoczyna się w rodzinie. Podkreślają wartość wspólnych rodzinnych spotkań, rozmów, posiłków i wypoczynku. "W rodzinie powinniśmy uczyć się zwracania do siebie z miłością, szacunkiem i serdecznością" - czytamy w liście Episkopatu.

Szkoła wspiera rodziców

Szkoła - według biskupów - powinna wspierać rodziców w wychowaniu dzieci. Przypominają jednocześnie, że "bez zgody rodziców nie może realizować programu wychowawczego ani pozwalać na nauczanie przedmiotów, których treści są sprzeczne z ich przekonaniami i wyznawanymi wartościami".

Wobec prób wprowadzania do polskich szkół edukacji seksualnej, biskupi apelują, by rodzice "czuwali nad tym, czego uczą się ich dzieci". Przypominają też, że preambuła ustawy o systemie oświaty mówi "o respektowaniu przez szkołę publiczną chrześcijańskiego systemu wartości".

O tym, by stawiać na wartości, hierarchowie przypominają również nauczycielom i wychowawcom. "Nauczyciel i wychowawca nie może być neutralny. Nie powinien więc zagubić właściwej hierarchii wartości, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym" - wskazują biskupi. Zachęcają wszystkie środowiska wychowawcze do wspólnego przeżywania zbliżającego się III Tygodnia Wychowania, który będzie obchodzony od 15 do 21 września.

Autor: zś/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | sxc.hu

Pozostałe wiadomości