Biskup Kamiński przeprasza ofiary molestowania przez księży

Polska

Biskup Kamiński przeprosił ofiary wykorzystywania przez duchownychtvn24
wideo 2/35

Pragnę powiedzieć "przepraszam" i uczynić wszystko, by skrzywdzeni mieli możliwość bezpiecznego powrotu do Kościoła - powiedział ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej biskup Romuald Kamiński na konferencji poświęconej wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych.

Biskup Kamiński spotkał się z dziennikarzami w czwartek w Akademiku Praskim na konferencji prasowej poświęconej publikacji dokumentu "Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w diecezji warszawsko-praskiej". - Chciałbym na początek z całą determinacją powiedzieć, że pragniemy chronić dzieci i młodzież w każdym czasie i miejscu. I dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj, bo prezentujemy dokument, który nam pomoże regulować bardzo wiele spraw na takim trudnym odcinku posługiwania - mówił.

Podkreślił, że kwestię tę "traktuje jako priorytet" i pragnie powiedzieć "przepraszam", a także "uczynić wszystko, aby ci, którzy poczuli się skrzywdzeni, mieli możliwość bezpiecznego powrotu do wspólnoty Kościoła i odzyskali zaufanie".

12 postępowań w ciągu 26 lat

Hierarcha poinformował, że w ramach procedur kościelnych, które zostały przeprowadzone w ostatnich 26 latach w diecezji warszawsko-praskiej wszczęto postępowanie wobec 12 osób.

- Wśród tych 12 [księży - red.] dwa postępowania nie potwierdziły się. Czyli zostało 10 spraw – powiedział biskup Kamiński. Wyjaśnił dodatkowo, że trzy z tych spraw zostały już zakończone i wszystkie dotyczyły osób miedzy 15. a 18. rokiem życia. Z siedmiu spraw, które wciąż są w toku, trzy dotyczą osób, które nie ukończyły 15 lat, cztery - osób między 15. a 18. rokiem życia. Jak tłumaczył ordynariusz warszawsko-praski, takie przypadki są karane w prawie kościelnym, ale nie są karane z pozycji prawa państwowego. Biskup Kamiński dodał, że wszyscy duchowni, wobec których wszczęto postępowanie, zostali odsunięci od pracy z młodzieżą, a trzech księży zostało suspendowanych (mają zakaz pełnienia posługi kapłańskiej). Na czas postępowania wszyscy byli odsunięci od pełnienia obowiązków kapłańskich oraz zostali poddani diagnostyce psychologicznej, odbyli terapię i pokutę przewidzianą prawem kanonicznym.

"To leczenie dotyczy całego środowiska"

Biskup Kamiński wskazał, że prezentowany dokument zawiera wskazania, jak chronić dzieci i młodzież przed zagrożeniami, jak edukować osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą w zakresie ochrony przed wykorzystywaniem seksualnym oraz jak postępować z dziećmi i młodzieżą, która zgłasza "jakąkolwiek krzywdę".

- Naszym pragnieniem jest, żeby ten dokument i ta treść nie dotyczyła tylko zamkniętego środowiska kościelnego, ale żeby treść tego dokumentu, jego przesłanie i swoista rada, która wypływa z tego dokumentu, dotarła do wszystkich - wskazał.

Biskup wymienił tutaj "rodziców, nauczycieli, wychowawców, pedagogów, katechetów i oczywiście duszpasterzy". - Bo to leczenie dotyczy całego środowiska - podkreślił.

Duchowny zapowiedział, że w ciągu miesiąca diecezja warszawsko-praska opublikuje drugi dokument, w którym znajdą się wskazania dotyczące korzystania z mediów społecznościowych.

Poinformował, że dokument wejdzie w życie z chwilą opublikowania go na stronie internetowej diecezji.

Prymas Polski o walce z pedofilią

W środę prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak zapowiedział programy ochrony małoletnich przed nadużyciami, które mają powstać w każdej diecezji, opracowanie dokumentu prezentującego podejmowane działania prewencyjne i zebranie danych o skali pedofilii w polskim Kościele.

- Wiemy, że temat nie jest łatwy. Chodzi o to, żebyśmy się wzajemnie uwrażliwili przede wszystkim na krzywdę ofiar, ale także na budowanie takiego systemu, w którym dzieci, młodzi ludzie będą czuli się bezpiecznie - podkreślił.

Arcybiskup Polak przypomniał, że temat nadużyć wobec małoletnich pojawiał się już w pracach KEP, a impulsem do ponownego jego podjęcia był między innymi sierpniowy List do Ludu Bożego papieża Franciszka, w którym stanowczo potępił on przypadki pedofilii w Kościele.

Biskup Romuald Kamiński przedstawił dokument odnoszący się do kwestii wykorzystywania seksualnego małoletnichtvn24

Autor: akw//kg / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: