Polska

Binoche i Szumowska przeciw "archaicznemu prawu"

Polska

[object Object]
Binoche wyraziła swoje wsparcie na TwitterzeTVN 24
wideo 2/21

"Przeciwko nowemu archaicznemu prawu zakazującemu aborcji" - napisała w poniedziałek na swoim profilu na Twitterze aktorka Juliette Binoche i dodała hasztag #BlackProtest (tłum. Czarny Protest). Akcję poparła też polska reżyserka Małgorzata Szumowska.

- Chciałyśmy z Juliette wyrazić naszą solidarność w tych trudnych dniach z polskimi kobietami, które właśnie walczą o swoje prawa i aktualnie znajdują się pod Sejmem - powiedziała Szumowska w sobotę podczas spotkania w ramach 11. edycji Plenerów Film Spring Open Sławomira Idziaka w krakowskich Przegorzałach. W tym samym czasie w Warszawie trwał Czarny Protest przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji.

"Przeciwko nowemu archaicznemu prawu"

W poniedziałek na swoim profilu na Twitterze Binoche umieściła zdjęcie z Szumowską z kartką z hasztagiem #BlackProtest. "Przeciwko nowemu archaicznemu prawu zakazującemu aborcji" - dopisała aktorka.

Czarny Poniedziałek

Czarny Protest to akcja zapoczątkowana w internecie jako reakcja na projekt wprowadzający całkowity zakaz przerywania ciąży oraz kary m.in. dla kobiet, które poddadzą się aborcji. W ubiegłym tygodniu Sejm skierował go do prac w komisji, jednocześnie odrzucając w pierwszym czytaniu inny projekt, który miał zliberalizować obowiązujące przepisy.

Strajkowi towarzyszy wiele różnych inicjatyw: m.in. manifestacje, happeningi, dni otwarte w wielu organizacjach; zaplanowano wspólne gotowanie, czytanie książek, plenerowe treningi.

Niektórzy pracodawcy otwarcie zadeklarowali wsparcie dla tej inicjatywy; część sklepów, kawiarni, restauracji itp. wywiesiła informacje, że strajkują i właśnie z tego powodu są nieczynne.

Osoby, które nie mogą strajkować, deklarują, że przyjdą do pracy ubrane na czarno (ponieważ symbolem protestów wobec zaostrzenia ustawy stał się czarny strój). Ci, którzy nie zgadzają się z motywami strajkujących, zapowiadają, że zamanifestują to kolorowym strojem.

[object Object]
Skoordynowana akcja i przejęte dokumenty. "Nie wydaje nam się, że to przypadek"Fakty TVN
wideo 2/20

Autor: mart/ja / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@JulietteBinoche

Raporty:
Pozostałe wiadomości