Toniemy. We wtorek osiem osób. "Zagrożenie dotyczy nas wszystkich"

TVN24

Wzrósł bilans utonięćtvn24
wideo 2/4

Apele i przypomnienia mówiące o zasadach bezpieczeństwa nad wodą są potrzebne, bo tylko w niecałe dwa tygodnie czerwca utonęło już w Polsce 36 osób - mówiła w rozmowie ze "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Tylko wtorek przyniósł osiem ofiar śmiertelnych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem dla całego kraju.

Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, we wtorek utonęło aż osiem osób. - Taka pogoda, jaką teraz mamy, zachęca do tego, żebyśmy wypoczywali gdzieś nad zalewem, nad wodą, ale trzeba pamiętać o bezpieczeństwie - podkreślała w środę w rozmowie z TVN24 Anna Adamkiewicz z RCB.

Bilans utonięć wzrósł do 36 osób

Tylko w 11 dni czerwca życie straciło w wodzie 36 osób. - To bardzo dużo. Stąd te wszystkie apele i przypomnienia o zasadach bezpieczeństwa - mówiła Adamkiewicz.

RCB w związku z utonięciami przypomina o zasadach bezpiecznego przebywania nad wodą, takich jak zakaz wchodzenia do wody po spożyciu alkoholu lub innych środkach odurzających, zakaz skakania do wody w nieznanych miejscach.

- Nie mam w tej chwili dokładnych statystyk dotyczących przyczyn utonięć, ale alkohol to jest czynnik, który powoduje, że tracimy czujność, przeceniamy swoje umiejętności, nie jesteśmy w stanie trzeźwo ocenić tego, gdzie możemy pływać, gdzie nie. To przyczynia się do utonięcia, stąd te powtarzane przez nas, przez ekspertów, apele, żeby nigdy nie pływać po alkoholu - tłumaczyła przedstawicielka Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Nie zamykać dzieci i zwierząt w samochodach

Zaznaczyła, że "obecnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla całego kraju". - Od kilku dni jest bardzo gorąco i jeszcze przez najbliższe dni ten upał będzie się utrzymywał. To jest zagrożenie, które dotyczy nas wszystkich - wskazała.

- Prognozy mówią też o burzach, które pojawiały się po południu, wieczorami. Wczoraj wysyłaliśmy alert RCB, czyli ostrzeżenie do Zachodniopomorskiego, gdzie były planowane dość silne burze, na szczęście one trochę bokiem przeszły. Dzisiaj również prognozy mówią o tym, że burze mogą się pojawić - dodała.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina również, żeby nie zostawiać dzieci ani zwierząt w zaparkowanym zamkniętym samochodzie. - Taki samochód bardzo szybko się nagrzewa. Ale rzeczywiście co roku takie przypadki się zdarzają, stąd te apele. Pamiętajmy o tym, że to naprawdę jest bardzo niebezpieczna sytuacja, jeżeli małe dziecko, zwierzę zostanie zamknięte w samochodzie i nie może wyjść - tłumaczyła Adamkiewicz.

- Pamiętajmy też o tym, żeby w taki upał nie wychodzić na zewnątrz w to największe słońce, jeśli to jest możliwe. To szczególnie dotyczy osób starszych, chorych, dzieci, które są najbardziej narażone na konsekwencje upałów, które mamy teraz - podsumowała.

Autor: KB/adso / Źródło: tvn24