Bieńkowska: dla UE kraje eurosceptyczne większym zagrożeniem niż brexit

Polska

tvn24To kolejna ostrzegawcza wypowiedź europejskiego polityka pod adresem Polski - wskazuje AFP

Unia Europejska uważa eurosceptyczne kraje członkowskie za większe zagrożenie dla Wspólnoty niż jej opuszczenie przez Wielką Brytanię - oceniła unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego i usług Elżbieta Bieńkowska. Jej słowa cytuje agencja AFP, a za nią - internetowe wydanie tygodnika "Der Spiegel".

Wypowiedź Bieńkowskiej zrelacjonowała francuska agencja AFP, której depeszę w nocy z piątku na sobotę opublikowało internetowe wydanie niemieckiego tygodnika "Der Spiegel".

Większe zagrożenie

"Brexit był wstrząsem dla wszystkich, ale teraz - i biorę pełną odpowiedzialność za te słowa - i nie mam tu na myśli Polski, lecz kraje takie jak Polska - są przedstawiane jako większe zagrożenie dla spójności UE niż brexit" - powiedziała Bieńkowska w piątek w Krakowie podczas debaty w ramach Dialogu Obywatelskiego.

Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu umożliwienie lokalnym społecznościom kontaktu z najważniejszymi unijnymi urzędnikami.

Odpowiadając na pytania publiczności, unijna komisarz wskazała na kwestie sporne między Komisją Europejską a rządem PiS, w tym odmowę relokacji uchodźców, zmiany mające dać władzom kontrolę nad organizacjami pozarządowymi czy niewstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej. AFP wskazuje, że słowa Bieńkowskiej, członkini głównej partii opozycyjnej w polskim parlamencie, to kolejna "ostrzegawcza wypowiedź" europejskiego polityka pod adresem Polski. Jak wskazuje agencja, w sierpniu prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Polska "decyduje się pójść wbrew interesom europejskim w wielu kwestiach", a kanclerz Niemiec Angela Merkel mówiła, że traktuje "bardzo poważnie" stanowisko KE w sprawie sporu o stan praworządności w Polsce.

Autor: ToL/sk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EC - Audiovisual Service/Boulougouris Georges