Bielecki: gdyby patrzeć na koszty, decyzja ws. budowy elektrowni atomowej mogłaby być odłożona

Polska

tvn24Jan Krzysztof Bielecki podczas konferencji we Wrocławiu

Decyzja o budowie elektrowni atomowej w Polsce powinna zostać odroczona - powiedział na Wrocław Global Forum szef rady gospodarczej przy premierze, Jan Krzysztof Bielecki, cytowany przez PISM. Jak później sprecyzował w rozmowie z TVN24, że "w obecnym uwarunkowaniu rynkowym decyzja o budowie takiej elektrowni mogłaby być odłożona, ale to są tylko rozważania modelowe".

Wrocław Global Forum to doroczna konferencja poświęcona w głównej mierze transatlantyckiej współpracy gospodarczej oraz stosunkom politycznym pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) na swoim koncie na Twitterze, gdzie relacjonuje przebieg konferencji, zacytował wypowiedź Bieleckiego, który podczas spotkania wyraził zdanie, iż decyzja o budowie elektrowni atomowej w Polsce powinna zostać odłożona w czasie.

Energetyczny miks i model analiz

Po zakończonej konferencji Bielecki w rozmowie z TVN24 wyjaśnił, że w trakcie Forum przedstawił "model analiz strategicznych, który pokazuje jaką powinniśmy mieć politykę energetycznego miksu w przypadku, gdybyśmy kierowali się najniższym kosztem wytwarzania".

- Wtedy rzeczywiście wychodzi na to, że w obecnym uwarunkowaniu rynkowym decyzja o budowie elektrowni atomowej mogłaby być odłożona, ale to są tylko rozważania modelowe. Model pozwala nam patrzeć na przyszłą energetykę polską z różnych perspektyw - dodał.

Na pytanie, jakie jest jego osobiste zdanie nt. budowy elektrowni atomowej w Polsce odpowiedział, że uważa iż warto jest się kierować przy planowaniu kwestią najniższego kosztu wytwarzania, ale o tym zadecyduje rząd.

Długa droga

W listopadzie 2011 r. Polska Grupa Energetyczna, która sprawuje pieczę nad inwestycją, wybrała potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej.

Spółka wskazała trzy miejsca: Gąski w gminie Mielno (Zachodniopomorskie) oraz Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie). W przeprowadzonym w lutym 2012 r. w gminie Mielno referendum w sprawie lokalizacji elektrowni 94 proc. mieszkańców opowiedziało się przeciw takiej inwestycji.

Obecne plany rządu obejmują wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW każda. Według aktualnej strategii Grupy pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 r.

Autor: nsz/k / Źródło: tvn24.pl