Polska

Biedroń proponuje debatę Schetynie i Kaczyńskiemu. "Pośmialiśmy się"

Polska

[object Object]
Biedroń proponuje debatę Schetynie i Kaczyńskiemutvn24
wideo 2/35

"Nie potrzeba do niej osób trzecich. Zwłaszcza takich, dla których spór Polski europejskiej z antyeuropejską to nie ich wojna" - to odpowiedź Grzegorza Schetyny na propozycję Roberta Biedronia, aby 3 maja zorganizować debatę liderów trzech partii: Wiosny, Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Propozycję lidera Wiosny skomentowała także Beata Mazurek. "Nie zamierzamy brać w tym niepoważnym przedsięwzięciu udziału" - napisała rzeczniczka PiS.

Robert Biedroń zaproponował w środę Grzegorzowi Schetynie i Jarosławowi Kaczyńskiemu debatę o przyszłości Polski i Europy. Miałaby się odbyć 3 maja.

- Czas, byście w końcu powiedzieli wszystkim, jaką macie wizję polskiej edukacji, służby zdrowia czy systemu emerytalnego - mówił szef Wiosny na środowej konferencji prasowej, zwracając się do przywódców PO i PiS.

- Porównajmy nasze wizje. Jaką wizję ma PO i Grzegorz Schetyna, jaką wizję ma Jarosław Kaczyński i PiS, jaką wizję ma Robert Biedroń i Wiosna. Porównajmy te wizje. Zacznijmy w końcu spierać się o nasze postulaty, o nasz program, o to, jak sprawić, żeby Polkom i Polakom w końcu żyło się bardziej szczęśliwie i lepiej - dodał.

Schetyna: nie potrzeba osób trzecich

Odpowiadając na propozycję Biedronia, lider PO stwierdził, że chce debatować tylko z Kaczyńskim i ponownie wezwał prezesa PiS do dyskusji o pozycji Polski w Europie.

"Nie potrzeba do niej osób trzecich. Zwłaszcza takich, dla których spór Polski europejskiej z antyeuropejską to nie ich wojna" - napisał lider Platformy na Twitterze.

Na jego wpis tego samego dnia zareagował szef Wiosny. "Niech się Pan nie boi, Panie Przewodniczący! Zmierzmy się w debacie, zamiast pisać na Twitterze. Wiem, że ciągłe wymienianie się władzą z PiS się Wam opłaca. Ale tylko Wam. Polki i Polacy zasługują na więcej. Odwagi!" - napisał Biedroń.

Mazurek: propozycja to polityczny pomysł na zaistnienie

Propozycję lidera Wiosny skomentowała w środę na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

"Biedroń proponuje debatę z Jarosławem Kaczyńskim... No dobra, pośmialiśmy się... Propozycja Biedronia to polityczny pomysł na zaistnienie. Nie zamierzamy brać w tym niepoważnym przedsięwzięciu udziału" - poinformowała.

Schetyna chce debaty z Kaczyńskim

Z propozycją debaty - między innymi na temat przyjęcia przez Polskę euro - zwrócił się w zeszłym tygodniu do Jarosława Kaczyńskiego Grzegorz Schetyna.

- Przed wyborami europejskimi Polacy muszą wiedzieć, jaki mają wybór, czy chcą wybrać Koalicję Europejską czy PiS, który doprowadza do polexitu i wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej, o tym chcę rozmawiać - mówił w piątek szef PO na konferencji prasowej.

Schetyna dodał, że "jak prezes chce, bym się odniósł do kwestii strefy euro, to ja chcę powiedzieć: rozmawiajmy o wszystkim co najważniejsze".

Kilka dni wcześniej prezes PiS zwrócił się listownie do Grzegorza Schetyny oraz Pawła Kukiza z propozycją podpisania deklaracji, że Polska nie przyjmie wspólnej unijnej waluty dopóki nasz kraj nie osiągnie poziomu gospodarczego państw, które leżą na zachód od naszych granic, w tym Niemiec.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja.

Autor: akw//kg / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości