W mieście zakwitły pola słoneczników

Polska

Na białostockich skwerach zakwitły pola słonecznikówTVN24 Białystok
wideo 2/5

Soczysta żółć słoneczników zwraca uwagę zarówno mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, jak też turystów odwiedzających Białystok. Pola słonecznikowe wyrosły w ramach miejskich łąk kwietnych, których do 2021 roku w Białymstoku będzie od 5 do 6,5 hektarów.

Najwięcej osób podziwia połacie słoneczników na wzgórzu przy kościele Zmartwychwstania Pańskiego przy Alei Jana Pawła II. Przyciągają profesjonalnych fotografów, ale także amatorów, którzy robią zdjęcia telefonami i aparatami. Słoneczniki są coraz częściej tłem sesji zdjęciowych przed- i poślubnych.

Alternatywa dla tradycyjnych zieleńców

Niebawem zakwitną kolejne łąki kwietne - na placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów, wzdłuż ulicy Branickiego i na placu Witolda Antonowicza. Słoneczniki i inne kwiaty na kwietnych łąkach będą kwitły do jesieni. Warto je szanować i nie wyrywać roślin, co niestety zdarza się niektórym odwiedzającym skwery i zieleńce.

Łąki kwietne powstały na terenie miasta na pasach zieleni między jezdniami, przy większych skrzyżowaniach, na działkach gminnych, przy ulicach Cedrowej, Poleskiej czy Włókienniczej. Na łąkach w mieście rosną tradycyjne odmiany bylin, rośliny jednoroczne, ogrodowe kwiaty czy zboża, słoneczniki i rzepak.

Pola słoneczników wpływają korzystnie na bioróżnorodnośćtvn24

- Łąki wpływają korzystnie na bioróżnorodność, aktywizują lokalne środowiska do ochrony tych miejsc. Ważny jest wymiar ekologiczny i edukacyjny takich działań - podkreśla Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, który łąkami przekonywał w samorządowej kampanii wyborczej.

Łąki kwietne mają też wpływ na miejscowe łagodzenie mikroklimatu: pozytywne oddziaływanie na ograniczenie negatywnych skutków tak zwanych wysp ciepła występujących na terenie miasta, poprawiają też estetykę przestrzeni miejskiej.

Kwiatowy projekt - przygotowanie podłoża, nasadzenia, pielęgnacja, a także uprzątnięcie plantacji objęte są umową z warszawską fundacją "Łąka" od kwietnia 2019 r. do połowy listopada 2021 r. Jej wartość to około 1,6 miliona złotych. Kwietne łąki powstały też w innych miastach, chociażby w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku.

Autor: nina/gp / Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: tvn24