W Białymstoku można uczyć się tatarskiego. "To historyczna chwila"

Polska

Aktualizacja:
tvn24W Białymstoku rozpoczął się kurs języka tatarskiego organizowany przez Związek Tatarów RP

Blisko 30 osób rozpoczęło kurs języka tatarskiego zorganizowany przez Związek Tatarów RP. Lekcje odbywają się w Białymstoku, a uczestnicy poznają alfabet, uczą się wymowy i krótkich dialogów. - Warto zacząć uczyć się języka, bo kultura zaczyna się z języka. To jak drzwi do innego świata - mówi Arzla Osmanowa, nauczycielka tatarskiego.

Kurs został zorganizowany dzięki dotacji z Ministerstwa Spaw Wewnętrznych i Administracji, którą otrzymał Związek Tatarów RP. - Lekcje to trochę życie nam dyktuje - powiedział o programie Jan Adamowicz, prezes Związku Tatarów RP. - To potrzeba, ciekawostka, informacja, uzupełnienie własnej wiedzy, chęć poznania nowego języka - wylicza zalety nauki tatarskiego.

Nauka o korzeniach

To już trzecia edycja kursu, w którym dotychczas wzięło udział ok. 100 osób. Jak powiedział prezes Związku Tatarów RP, a także jeden z uczestników kursu Jan Adamowicz, w lekcjach biorą udział osoby głównie ze społeczności tatarskiej, ale są też inne, które chcą się nauczyć tatarskiego. Mówił, że dla Tatarów ważna jest znajomość języka swoich przodków, bo - jak zaznaczył - jest to znajomość swoich korzeni. Dlatego w kursie biorą udział zarówno najmłodsi, jak i dorośli. Zajęcia potrwają do końca roku, z wakacyjną przerwą od czerwca do września. W tym roku uczestnicy uczą się krymsko-tatarskiego, na wcześniejszych kursach był to język tatarski z Kazania (Tatarstanu). Na pierwszej lekcji kursowicze poznawali alfabet i wymowę liter. Adamowicz powiedział, że krymsko-tatarski różni się od tatarskiego z Kazania w wymowie. Jednak - jak dodał - niektóre zgłoski brzmią podobnie. Jego zdaniem, łatwiej będzie się nauczyć krymsko-tatarskiego, bo pisany jest alfabetem łacińskim, a nie cyrylicą. Wciąż też można dołączyć do kursu. Jak zapewnił Adamowicz, przyjść może każdy, bez względu na wiek. - To dość historyczna chwila, bo Tatarzy w Polsce już dawno zaniechali swojego języka - powiedziała Lillia Świerblewska, koordynator projektu.

Tatarzy w Polsce

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej liczy ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. Już w XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, a nazwiska rodowe uległy spolszczeniu. Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób. W ostatnim spisie powszechnym pochodzenie tatarskie zadeklarowało niespełna 2 tys. osób.

Autor: mw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24