TVN24 | Polska

Sąd w Mińsku likwiduje polską organizację "Poloniczka"

TVN24 | Polska

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Białoruski sąd zdecydował o likwidacji Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego "Poloniczka". Organizacja polonijna działała od 1996 roku i zajmowała się krzewieniem polskiej kultury i tradycji, organizując głównie imprezy kulturalne czy sportowe.

Z wnioskiem o likwidację Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego "Poloniczka" wystąpił Wydział Prawny Urzędu Miejskiego w Mińsku w oparciu, jak podano, o kontrolę milicyjnego wydziału do zwalczania przestępstw gospodarczych. - Zarzucono nam działalność niezgodną ze statutem – powiedziała Swietłana Zamotina, która od 2014 roku jest prezesem "Poloniczki".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Stowarzyszenie zajmuje się m.in. nauczaniem języka polskiego, organizowaniem różnego rodzaju imprez krajoznawczych i sportowych, np. zjazdów białoruskich Polaków, turnieju piłki siatkowej czy dziecięcego festiwalu talentów; krzewieniem polskich tradycji itd.

Zamotina powiedziała, że nie rozumie, czego mogą dotyczyć zarzuty, a działalność organizacji była realizacją zapisów statutu. Zapowiedziała jednak, że nie będzie zaskarżać decyzji sądu. Oznacza to, że za 15 dni stowarzyszenie będzie musiało zakończyć działalność.

Likwidowane organizacje społeczne na Białorusi

"Poloniczce" zarzucono także rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, które dyskredytują Białoruś. Organizacja znalazła się wśród co najmniej kilkudziesięciu działających na Białorusi organizacji społecznych, które w ostatnich tygodniach są likwidowane przez władze.

W Mińsku toczy się również postępowanie karne związane z działalnością największej na Białorusi organizacji polskiej mniejszości – Związku Polaków na Białorusi. Jego prezes Andżelika Borys oraz członek zarządu Andrzej Poczobut od marca są w areszcie w związku z oskarżeniami o "podżeganie do nienawiści". Przez białoruskich obrońców praw człowieka zostali uznani za więźniów politycznych.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  SHV_photo / Shutterstock