Sąd w Grodnie ogłosi wyrok w sprawie Poczobuta

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Sąd w Grodnie ogłosi w środę wyrok w politycznym procesie Andrzeja Poczobuta. Ogłoszenie planowane jest na godzinę 14.30, czyli 12.30 w Polsce. Proces aktywisty i dziennikarza mieszkającego na Białorusi rozpoczął się 16 stycznia.

Wyrok w sprawie działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta ma zostać ogłoszony w środę - przekazano w sądzie obwodowym w Grodnie. We wtorek na procesie odbyły się mowy końcowe oskarżenia i obrony.

Polityczny proces wobec działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta rozpoczął się 16 stycznia i toczy się przed sądem obwodowym w Grodnie - tam też ma być ogłoszony wyrok. Większość rozpraw odbywała się w sali sądu dzielnicy Oktiabrskiej.

Proces został utajniony, co oznacza, że ani bliscy, ani media, nie mogą w nim uczestniczyć. Adwokaci nie mogą również udzielać informacji na temat przebiegu postępowania.

Poczobut oskarżany o "wzniecanie nienawiści"

Andrzej Poczobut to członek zarządu zdelegalizowanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz. Od 25 marca 2021 roku przebywa w białoruskim areszcie. Jest oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego Białorusi o "wzniecanie nienawiści" oraz wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Andrzej PoczobutTVN24

W politycznym procesie Poczobut, jak podaje centrum praw człowieka Wiasna (zdelegalizowane przez władze) jest oskarżany między innymi z powodu artykułów, które publikował w mediach.

Od października ubiegłego roku jest przetrzymywany w grodzieńskim areszcie przy więzieniu numer 1. Wcześniej Poczobut przebywał w aresztach w Żodzinie i w Mińsku.

MSZ apeluje ws. Poczobuta

Po rozpoczęciu procesu polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych po raz kolejny zaapelowało o uwolnienie Poczobuta i powtórzyło, że jest on niewinny, a prowadzone przeciwko niemu postępowanie jest motywowane polityczne.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych z rozczarowaniem przyjmuje informację o rozpoczęciu procesu Andrzeja Poczobuta przed białoruskim sądem w dniu 16 stycznia br. Andrzej Poczobut przebywa w areszcie od marca 2021 r., a zarzuty formułowane wobec niego są nieprawdziwe i motywowane politycznie" - podano w komunikacie MSZ. Resort spraw zagranicznych zapewnia, że władze RP stale podejmują działania, w tym niepubliczne, na rzecz uwolnienia aktywisty polskiej mniejszości.

Andrzej Poczobut został uznany za więźnia politycznego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości