Polska

Bez żałoby narodowej nad trumną generała. Miller: to niebezpieczny precedens

Polska

tvn24Leszek Miller mówił w "Piaskiem po oczach" o "niebezpiecznym precedensie"

Osoby, które wywołały dzisiejsze incydenty na pogrzebie gen. Jaruzelskiego na Powązkach to "pokolenie IPN-u, wykształcone na krótkim kursie historii III RP i jeszcze krótszym kursie Polski Ludowej" - ocenił w "Piaskiem po oczach" szef SLD Leszek Miller. Były sekretarz KC ubolewał nad brakiem szacunku dla zmarłego oraz nad tym, że nie wprowadzono żałoby narodowej. Przestrzegł, że w przyszłości może to stanowić "niebezpieczny precedens" w przypadku śmierci kolejnej głowy państwa.

Były premier Leszek Miller zapewnił, że jest tym, który zawsze będzie walczyć o dobre imię gen. Jaruzelskiego. - Prezydent Kwaśniewski wygłosił wspaniałe przemówienie. Jestem dumny, że mogłem je usłyszeć - zaznaczył. Zgodził się, że Jaruzelski nie był postacią kryształową, jednak z uwagi na szacunek dla zmarłego jego pogrzeb powinien odbyć się w spokoju.

IPN a historia

Przekonywał ponadto, że osoby, które przyszły na pogrzeb z obraźliwymi transparentami i brały udział w incydentach, nie potrafią właściwie ocenić tego, jakie motywacje polityczne kierowały Jaruzelskim. Nazwał je "pokoleniem IPN-u, wykształconym na krótkim kursie historii III RP i jeszcze krótszym kursie Polski Ludowej". - IPN to jest komórka, która pisze historię, która jest tylko czarna albo biała - wskazywał.

Skrytykował prezesa IPN, Łukasza Kamińskiego, za wystosowanie oficjalnego pisma potępiającego Jaruzelskiego za wprowadzenie stanu wojennego. - Szef IPN nie powinien wypowiadać się na temat polityczny. Powinien w takich sytuacjach być bardziej wstrzemięźliwy - pouczył.

Szef SLD tłumaczy, dlaczego gen. Jaruzelski to wybitna postaćtvn24

Zasługi wyżej niż przewiny

Szef SLD stwierdził również, że gen. Jaruzelskiego powinno się postrzegać jako "architekta okrągłego stołu". - Niewątpliwie zdawał sobie sprawę, że Polska w wyniku porozumienia Wielkiej Brytanii, Rosji i USA mogła być taka, jaka była, albo w ogóle by jej nie było. Generał Jaruzelski zapoczątkował transformację, której alternatywą była krew i stosy trupów, które widzimy teraz na Ukrainie - powiedział.

Pytany, czy nie widzi nic złego w komunistycznych bojówkach i internowaniach, odparł: - Nie ma idealnego ustroju, chyba ze mówimy o utopii.

Autor: AP/kka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: