Polska

Będzie wojna MSZ z prezydentem

Polska

 
TVN24Adrzej Sadoś był rzecznikiem, a potem zastępca byłej szefowej MSZ Anny Fotygi

Pierwsza wojna ambasadorska między Kancelarią Prezydenta a MSZ wybuchnie zapewne o Andrzeja Sadosia, który z woli Lecha Kaczyńskiego ma zostać ambasadorem przy OBWE w Wiedniu - przewiduje "Gazeta Wyborcza".

Nominacje ambasadorów podpisuje prezydent, ale realizują oni politykę rządu. Pierwszy w protokole rozbieżności jest właśnie Sadoś, były rzecznik, a potem zastępca szefowej MSZ Anny Fotygi.

Minister powierzyła mu ochronę wizerunku Polski za granicą. Sadoś organizował spotkania z zagranicznymi mediami oraz ledwie zauważoną kampanię promocyjną Polski w CNN i BBC pt. "Wielkie umysły myślą podobnie".

Już sam fakt wskazania Sadosia był prowokacją wobec ekipy Donalda Tuska. Minister Fotyga zrobiła to rzutem na taśmę - już po wyborach; premier Jarosław Kaczyński nominację podpisał. Nieoficjalnie wiadomo, że uczynił to również prezydent, ale w MSZ kopii tej nominacji nie ma.

Jarosław Kaczyński tłumaczył potem, że decyzja o nominacji zapadła dużo wcześniej.

W środę "GW" próbowała zapytać Andrzeja Sadosia, czy i kiedy jedzie do Wiednia, ale miał wyłączony telefon i nie odpowiedział na SMS. Zapewne jednak wie, że zbierają się nad nim czarne chmury. Według źródeł "GW" kierownictwo MSZ nie chce, by tak ważną placówkę objął zaufany Fotygi.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości