TVN24 | Polska

Pierwsze polsko-ukraińskie Koło Gospodyń Wiejskich. "Mamy wesołą drużynę"

TVN24 | Polska

Autor:
mm/gp
Źródło:
Polsko-ukraińskie Koło Gospodyń Wiejskich
Koło Gospodyń Wiejskich w Bedlnie
Koło Gospodyń Wiejskich w Bedlnie TVN24 Łódź
wideo 2/21
TVN24 ŁódźKoło Gospodyń Wiejskich w Bedlnie

W Bedlnie (pow. kutnowski) powstało Koło Gospodyń Wiejskich, które skupia gospodynie z Polski i Ukrainy. Panie wspólnie gotują, szydełkują i tworzą rękodzieło. Czerpią z obu kultur. 

Kiedy rejestrowały koło w kwietniu nie spodziewały się tak dużego zainteresowania. Początkowo zapisane były 22 osoby, teraz już 43, w tym pięć kobiet z Ukrainy. Wcześniej było ich nawet więcej, ale postanowiły wrócić do kraju. Do koła dołączyło też pięciu mężczyzn.

- Pomysł narodził się spontanicznie, ktoś rzucił hasło i tak się zaczęło. Teraz mamy wesołą drużynę, panie z Ukrainy i Polski, a nawet panów - mówi Wiesława Lubocha, członkini polsko-ukraińskiego Koła Gospodyń Wiejskich.

Debiut podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel Ludowych 

W niedzielę odbył się Ogólnopolski Przegląd Kapel Ludowych w Bedlnie. Dla polsko-ukraińskiego Koła Gospodyń Wiejskich było to pierwsze wydarzenie, na którym mogli się zaprezentować. Specjalnie na tą okazję przygotowali stoisko z lokalnymi potrawami.

- Ustawiła się do nas największa kolejka. Każdy chciał spróbować barszczu i pierogów ukraińskich - przekazuje pani Wiesława.

OGLĄDAJ TVN24 NA TVN24 GO >>>

Odskocznia i dobra zabawa

Członkinie i członkowie koła bardzo angażują się w działalność. Jest to dla nich odskocznia od codzienności – od wojny, obowiązków i problemów. Nie mają jeszcze koszulek i banerów, ale mają siebie. Spotykają się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej i prywatnych kuchniach. Współpracują też z Gminnym Ośrodkiem Kultury. W przyszłości chcą działać charytatywnie. 

Gmina Bedlno W gminie Bedlno powstało pierwsze polsko-ukraińskie Koło Gospodyń Wiejskich

Autor:mm/gp

Źródło: Polsko-ukraińskie Koło Gospodyń Wiejskich

Źródło zdjęcia głównego: Wiesława Lubocha

Pozostałe wiadomości