Polska

Będą zmiany w Karcie Nauczyciela. Mniej urlopu, więcej lekcji?

Polska

tvn24MEN: będą zmiany w Karcie Nauczyciela

Do końca roku Ministerstwo Edukacji Narodowej ma przedstawić propozycje zmian w Karcie Nauczyciela, m.in. dotyczące urlopów i wynagradzania nauczycieli - zapowiedział wiceminister edukacji Maciej Jakubowski podczas Samorządowego Kongresu Oświaty w Warszawie. Samorządowcy domagają się m.in. wydłużenia czasu pracy nauczycieli oraz skrócenia urlopów wypoczynkowych.

Pierwsze "konkretne rozwiązania" resort edukacji ma przedstawić już 9 października.

MEN mniej radykalne - Propozycje MEN dotyczące zmian w Karcie Nauczyciela, np. dotyczące przepisów o wynagradzaniu i czasie pracy nauczycieli, idą w tym samym kierunku, co propozycje przedstawicieli samorządów, ale są mniej radykalne - mówił Jakubowski. Wśród tematów kongresu, zatytułowanego "Żądamy lepszej oświaty!", są zmiany legislacyjne mające "zracjonalizować wydatki samorządów na oświatę". - Problemem i w pewnych elementach przestarzałością są przepisy Karty Nauczyciela. Jesteśmy jak najbardziej za tym, żeby Kartę Nauczyciela zmieniać w takim kierunku, by oczyścić ją z pewnych regulacji i przywilejów, które nie mają racji bytu w dzisiejszych czasach - powiedział wiceszef MEN. Zwrócił przy tym uwagę na nauczycielskie urlopy na poratowanie zdrowia, które obecnie finansowane są nie ze składek ZUS, ale z budżetu samorządów. - To przepis, który będziemy bardzo szybko zmieniać - zapowiedział Jakubowski, podkreślając też, że resort edukacji zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej samorządów. Pierwsze propozycje zmian przepisów w Karcie Nauczyciela, dotyczące "urlopu wypoczynkowego, urlopu dla poratowania zdrowia i systemu wynagradzania" MEN przedstawi 9 października. W dalszej kolejności - jak podał Jakubowski - resort edukacji zajmie się m.in. czasem pracy nauczycieli i kwestią tego, kogo przepisy Karty Nauczyciela będą obejmować. - Chcemy tak zmieniać Kartę Nauczyciela, żeby profesjonalizować zawód nauczyciela i zwiększać jego prestiż - mówił Jakubowski.

Dodał też, czas pracy polskich nauczycieli zbada do końca listopada Instytut Badań Edukacyjnych, a raport na ten temat będzie dostępny najwcześniej wiosną 2013 r.

Dwie godziny dłużej

Wśród najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych zmian, proponowanych przez samorządowców, jest zwiększenie pensum nauczycielskiego. Obecnie nauczyciele muszą przy tablicy pracować minimum 18 godzin plus dwie dodatkowe godziny zajęć z uczniami. Tymczasem samorządowcy chcą wydłużyć czas pracy nauczycieli o kolejne dwie godziny. - Każdy kto trzymał kredę w ręku jako nauczyciel o tym wie, że 22 godziny można z uczniem popracować i człowiek nie jest przesadnie bardzo zmęczony (...). 18 godzin to nie jest dużo - mówił wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, wójt gminy Lubicz, Marek Olszewski. Według niego, zwiększenie pensum "z całą pewnością nie odbije się na jakości kształcenia", choć przyznał, że kwestia ta budzi kontrowersje w środowisku nauczycielskim.

Przywileje tylko dla nauczycieli "tablicowych" Wśród innych propozycji zmian w Karcie Nauczyciela, które samorządowcy określili jako realne do przeprowadzenia, były np. zapisy wykluczające z objęcia przywilejami Karty pracowników kuratoriów oświaty, a także psychologów i pedagogów szkolnych.

Samorządowcy opowiadają się również za skróceniem urlopów wypoczynkowych i chcą, by status Karty Nauczyciela obejmował wyłącznie te osoby, które bezpośrednio pracują z uczniami.

Ponadto domagają się likwidacji nauczycielskich dodatków wiejskich i mieszkaniowych. - To są rzeczy anachroniczne z czasów, gdy w Polsce likwidowano analfabetyzm na wsi - przekonywał Olszewski. - Nie chcemy fantazjować na temat możliwości zmian. Trzymamy się twardo ziemi (...). Proponujemy to, co naszym zdaniem jest możliwe do osiągnięcia, co wcale nie znaczy, że jest łatwe do osiągnięcia - mówił wiceszef.

Organizatorami kongresu są ogólnopolskie związki samorządu terytorialnego: Związek Gmin Wiejskich RP, związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich.

Autor: mon//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości